Amatorski Klub Filmowy Grunwald w Olsztynie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 13:11, 14 mar 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Amatorski klub miłośników filmu działający przy Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie.

Zdjęcie kadru filmu „Śladami twardej drogi” zrealizowanego przez Edwarda Sulikowskiego w ramach AKF „Grunwald”
(Źródło:www.ceik.eu)

Historia

Amatorski Klub Filmowy „Grunwald” powstał 14 lipca 1964 roku w Olsztynie. Nazwa Klubu brzmiała: AKF „Grunwald" przy KW ZMS. Założyli go dziennikarze i pracownicy Radia Olsztyn: Alfred Stefański, Witold Nowosz, Ryszard Jankowski i Krzysztof Śliwiński, a jednym z ważniejszych twórców był Jerzy Obłamski.

16 października 1964 r. AKF „Grunwald” został przyjęty do Federacji Amatorskich Klubów Filmowych[1].

Większość filmów, zrealizowanych przez członków AKF „Grunwald” znajduje się w zbiorach Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Działalność

AKF „Grunwald” był jednym z najbardziej rozwojowych filmowo klubów w Polsce. Na licznych corocznych przeglądach i konkursach olsztyńscy filmowcy zdobywali nagrody i uznanie[2].

Członkowie klubu od poczatku mieli półprofesjonalną kamerę filmową, którą kręcili dokumenty na taśmie 16 mm, a dźwięk do nich przygotowywali w Radiu Olsztyn. Potem – z inicjatywy Jerzego Obłamskiego - zaczęto kręcić filmy fabularne. AKF „Grunwald” organizował między innymi Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych Ziem Północnych.

Z inicjatywy Amatorskiego Klubu Filmowego „Grunwald" w kwietniu 1975 roku powołany został Dyskusyjny Klub Filmowy „ZA”. To za pośrednictwem AKF „Grunwald” w DKF „ZA” organizowane były przeglądy filmów amatorskich realizowanych w latach 1976-1982. Duży wkład w rozwój obu klubów miał Edward Sulikowski – ówczesny pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie i założyciel DKF „ZA”.

Siedziba

Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie
ul. Parkowa 1
10-233 Olsztyn

Lista członków AKF „Grunwald”


Zarząd


Członkowie klubu

Filmy zrealizowane w AKF „Grunwald”

Wybór:

Ciekawostki

W 1970 roku, podczas 18. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich w Sopocie, za najlepszy zestaw filmowy nadesłany na konkurs AKF „Grunwald” otrzymał III nagrodę ufundowaną przez Ministerstwo Żeglugi.

Publikacje

  • „Olsztyn. Kultura i nauka 1945-2005”, praca zb., Olsztyn 2005

Zobacz też

Przypisy

  1. Więcej na http://85.128.169.102/?p=p_216&sName=amatorski-klub-filmowy-grunwald
  2. Janusz Połom był aktywnym członkiem Amatorskiego Klubu Filmowego „Grunwald”, gdzie zrealizował 3 filmy, z których jeden otrzymał nagrodę za zdjęcia na światowym festiwalu filmów amatorskich. Więcej na http://mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,102197.html