Wojewódzki Przegląd Rzeźby Ludowej i Nieprofesjonalnej w Biskupcu 2004
Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Dwudziesta czwarta edycja Wojewódzkiego Przeglądu Rzeźby Ludowej i Nieprofesjonalnej w Biskupcu, która odbyła się w 2004 roku.
Spis treści
Organizator
Jury
- Ewald Kornek - przewodniczący – wykładowca Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie
- Wiesław Wachowski - artysta plastyk, instruktor Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
- Kamil Kuźma – komisarz wystawy
- Stanisława Mikuła – sekretarz komisji, Biskupiecki Dom Kultury
Opis
Uczestnikami konkursu byli pełnoletni rzeźbiarze amatorzy z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Jeden autor mógł zgłosić do 5 prac, nie nagrodzonych na innych konkursach. Dowolna była tematyka prac, technika oraz tworzywo. W konkursie wzięło udział 17 autorów, którzy przedstawili 60 prac. Podsumowanie konkursu odbyło się 20 lipca 2004 r. w Biskupieckim Domu Kultury. Wystawa pokonkursowa czynna była do 27 sierpnia 2004. Komisja konkursowa przyznała trzy nagrody oraz cztery wyróżnienia. Urząd Miejski w Biskupcu postanowił zakupić jedną rzeźbę, która zostanie na stałe w galerii Biskupieckiego Domu Kultury.
Laureaci
Nagrody
- Marcin Zegarowicz z Biesowa – I nagroda za interesującą bryłę rzeźbiarską Kobieta w ciąży. „Forma zachwyca nowoczesnością, wyszukaną plastycznością powierzchni, oraz syntezą języka plastycznego, jego oryginalnością” [1].
- Andrzej Bronakowski z Łupek – II nagroda - za świadomą i konsekwentną realizację rzeźbiarską Dziada Proszalnego. „Rzeźba ujmuje swoja transparentnością uczuć, dużą swobodą warsztatową, oraz mistrzowskim wykończeniem rzeźbiarskim i malarskim powierzchni” [2].
- Radek Karmazyn z Biskupca – III nagroda – „za rzeźbiarskie "zmieszanie" motywów Piety i Madonny w zestawieniu z surową formą rzeźbiarską, oraz dekomponowanie postaci Chrystusa podporządkowne ekspresji rzeźby i materii w której rzeźbi” [3].
Wyróżnienia
- Waldemar Nawoć z Lidzbarka Warmińskiego, za sprawność techniczną w realizacji płaskorzeźb, których ulubionym motywem są portrety z zachowanymi indywidualnymi cechami postaci
- Jacek Idźkowski z Biskupca, za interesującą interpretację rzeźbiarską Kobiety, za różnorodną skalę środków artystycznych oraz surrealistyczną wyobraźnię
- Mariusz Iljasiuk z Biskupca, za specyficzną i indywidualną strukturę rzeźbiarską, wzbogaconą kolorystyką, dobór materiałów w zaprezentowanych scenach biblijnych
- Mieczysław Modliszewski z Barcian, za podjęcie tematyki społecznej w rzeźbie Rolnictwo Polski w drodze do Unii
Bibliografia
- dw: Kobieta w ciąży – wyglądała jak lśniący marmur / dw // „Gazeta Olsztyńska”. – 2004, nr 176 dod. „Nasza Warmia”, nr 28 [właśc.. 31] , s. 10.
- Stanisława, Mikuła: Wojewódzki Konkurs Rzeźby Ludowej i Nieprofesjonalnej / Stanisława Mikuła // „Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego / Biskupiec”. – 2004, nr 7, s. 4.
Przypisy