Mieczysław Modliszewski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Rzeźba w drewnie „Święcone”, Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Rzeźba w drewnie „Żniwa”, Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.

Ludowy artysta rzeźbiarz.

Biografia

Urodził się w okolicach Jasła, na Podkarpaciu. Pracował w firmie wiertniczej zajmującej się poszukiwaniami ropy naftowej. Tak trafił do Srokowa, następnie do Barcian. Tutaj się ożenił i zamieszkał.

Twórczość

Już w dzieciństwie zajmował się rzeźbieniem, początkowo w glinie. Pracując zawodowo malował amatorsko. Osiadłszy w Barcianach powrócił do rzeźbienia. „Zacząłem dłubać. Robiłem figurki ludzi pracujących na roli, w domu. Chciałem pokazać ludową kulturę południa [1] Modliszewski rzeźbi w drewnie. Używa lipy, wierzby, jesionu. Swoje rzeźby przeważnie maluje. Wiele rzeźb obrazuje ludzi oraz scenki zwyczajowe rodzinnej wsi na Podkarpaciu. Jest twórcą szopek oraz rzeźb o tematyce sakralnej. Jego dzieła znajdują się w kościele w Barcianch, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, zbiorach prywatnych. Mieczysław Modliszewski „osoba o głębokiej wrażliwości i intuicji, niepohamowanej wyobraźni i nieprzeciętnym bogactwie skrajnych emocji. Taka też jest jego rzeźba – wzruszająca, ale jednocześnie drapieżna” [2].

Działalność

Kilkakrotnie prowadził zajęcia warsztatowe z dziećmi. Rzeźbił i opowiadał o rzeźbie.

Konkursy i wystawy

Artysta bierze czynny udział w licznych przeglądach i spotkaniach artystycznych. Swoje rzeźby prezentował na wystawach oraz kiermaszach rękodzieła i sztuki ludowej w Biskupcu, Węgorzewie, m.in.:

Bibliografia

  1. BN: Rzeźbiarstwo jego pasją / BN // „Gazeta Olsztyńska”. – 1999, nr 92, dod. Biskupiec z Bliska, s. 10.
  2. Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008. – S. 127-133.

Przypisy

  1. BN, Rzeźbiarstwo jego pasją, „Gazeta Olsztyńska”, 1999, nr 92, dod. Biskupiec z Bliska, s. 10.
  2. Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008, S. 133