Portret Wilhelma von Groeben z pałacu w Ponarach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 16:59, 21 lut 2014 autorstwa Arom2001 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „thumb|right|200px|Źródło: „Sztuka konserwacji”, 1998, poz. 23 a. [[Image: wilhelm_groeben_ponary_konserwacja.jpg|thumb|rig…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: „Sztuka konserwacji”, 1998, poz. 23 a.
Portret przed konserwacją.
Źródło: „Sztuka konserwacji”, 1998, poz. 23 c.
Portret Wilhelma i Agnes von Groeben w Muzeum w Morągu.
Źródło: M. Bartoś, Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu, Olsztyn 2009, s. 15.

XIX-wieczny zabytek sztuki malarskiej pochodzący z pałacu w Ponarach koło Morąga.

Historia

Obraz namalowany został po 1886 roku, przez Emila Neide (1843-1908), niemieckiego artystę związanego z Królewcem, profesora tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Portret wykonano na zlecenie rodziny von Groeben z okazji ślubu Wilhelma z Agnes Laurą von Kleist, zawartego 28 września 1886 roku. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie od 1946 roku. Obecnie eksponowany jest w sali balowej w zameczku w Morągu, dzisiejszym Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera.

Opis

Olejny portret wykonany został na płótnie. Ma wymiary 207 x 109 cm. Na obrazie, w prawym dolnym narożniku widnieje sygnatura autora: „Emil Neide”. Bardzo mocno zniszczony obraz (poważne ubytki, przedarcia) poddany został zabiegom konserwatorskim w latach 1992 i 1996. Prace wykonał Sebastian Bugaj na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzieło oprawione jest w zabytkową ramę pozłotniczego zakładu Bruna Rheina z Królewca.

Charakterystyka

Portret przedstawia hrabiego Wilhelma Arthura von der Groebena z Ponar koło Morąga, (urodzonego 16 marca 1850 roku w Ponarach, zmarłego w 1899 roku w rodzinnej miejscowości), od śmierci ojca – Augusta von Groeben (5 stycznia 1893 roku) – dziedzica majątku w Ponarach (Majoratsherr auf Ponarien), także honorowego rycerza Zakonu Joannitów i królewsko-pruskiego rotmistrza. Mężczyzna, o bujnej brodzie, z szerokim wąsem i w gładko zaczesanej fryzurze, ukazany został w mundurze paradnym oficera pułku pruskich kirasjerów, udekorowanym kilkoma odznaczeniami, w tym krzyżem maltańskim, krzyżem żelaznym oraz Orderem Orła Czerwonego. Jasny strój kontrastuje w wysokimi czarnymi, wypolerowanymi butami, do których przytroczone zostały ostrogi. W trzymanych swobodnie za plecami dłoniach mężczyzna trzyma hełm i szpicrutę. Reprezentacyjny charakter pracy podkreśla dumna poza hrabiego von Groeben. Obraz stanowi pendant do obrazu Agnes Laury von Groeben.

Ciekawostki

Bibliografia

  1. Sztuka konserwacji. Muzealia przywrócone kulturze narodowej dzięki współpracy Muzeum Warmii i Mazur z wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Katalog wystawy / red. Andrzej Rzempołuch. - Olsztyn : Muzeum Warmii i Mazur, 1998. - S. 43-44.