Portret Agnes Laury von Groeben z pałacu w Ponarach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj


XIX-wieczny zabytek sztuki malarskiej pochodzący z pałacu w Ponarach koło Morąga.

Historia

Obraz namalowany został po 1886 roku, przez Emila Neide (1843-1908), niemieckiego artystę związanego z Królewcem, profesora tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Portret wykonano na zlecenie rodziny von Groeben z okazji ślubu Agnes Laury von Kleist z Wilhelmem Arthurem von der Groeben, zawartego 28 września 1886 roku. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie od 1946 roku. Obecnie eksponowany jest w sali balowej w zameczku w Morągu, dzisiejszym Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera.

Opis

Olejny portret wykonany został na płótnie. Ma wymiary 206 x 108 cm. Na obrazie, w prawym dolnym narożniku, powyżej posadzki widnieje sygnatura autora: „Emil Neide”. Zniszczony obraz (poważne ubytki i rozdarcia) poddany został zabiegom konserwatorskim w latach 1994 i 1997. Prace wykonał Mariusz Kurman na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzieło oprawione jest w zabytkową ramę pozłotniczego zakładu Bruna Rheina z Królewca. Obraz stanowi pendant do obrazu Wilhelma von Groeben.

Charakterystyka

Portret przedstawia hrabinę Agnes Laurę Wilhelminę von der Groeben z Ponar koło Morąga, z domu von Kleist, urodzoną 12 grudnia 1863 roku w Poczdamie, córkę królewsko-pruskiego generała piechoty Christiana Ewalda Leopolda von Kleist i Ottilie Wilhelmine Betty von Knoblauch. Od 1886 roku Agnes Laura była żoną Wilhelma Arthura von Groeben, dziedzica majątku w Ponarach, za którego wyszła w Królewcu. Portret stanowi jeden z dwóch obrazów ślubnych. Przedstawiona na nim dwudziestotrzyletnia kobieta o talii osy, ukazana została w bogatej białej sukni z koronkowym szalem, z błyszczącą wstążką w gładko zaczesanych włosach. Skromne ułożenie dłoni, skierowany wzrok w stronę portretu małżonka, a także alabastrowa cera i dekolt podkreślać miały cnoty kobiety przełomu XIX i XX wieku. W rok po ślubie Agnes von Groeben została matką Karla Haralda Wilhelma Arthura von Groebena, późniejszego dziedzica Ponar.

Ciekawostki

  • Agnes Laura von Groeben, jako młoda wdowa poświęciła się pracy publicznej. W latach 1916 do roku 1934 była przewodniczącą berlińskiego „Ojczyźnianego Związku Kobiet” (Vaterländischen Frauenvereins VFV). Działając w zawodowym Czerwonym Krzyży zasłużyła się rozwijając opiekę medyczną nad noworodkami oraz chorymi na gruźlicę w Prusach Wschodnich. Za swoją działalność otrzymała doktorat honoris causa wydziału medycznego Albertyny w Królewcu. Zmarła w 1955 roku w Cappenberg w Westfalii.

Bibliografia

  1. Sztuka konserwacji. Muzealia przywrócone kulturze narodowej dzięki współpracy Muzeum Warmii i Mazur z wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Katalog wystawy / red. Andrzej Rzempołuch. - Olsztyn : Muzeum Warmii i Mazur, 1998. - S. 44.

Zobacz też