Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Przyjaźń, Braterstwo, Współpraca 87: Różnice pomiędzy wersjami
Biblioteka (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „swf”) |
Biblioteka (dyskusja | edycje) |
||
Linia 1: | Linia 1: | ||
− | + | Eliminacje wojewódzkie ogólnopolskiej imprezy o charakterze konkursowym ph. „[[Przyjaźń, Braterstwo, Współpraca]]”, zorganizowana w kwietniu 1987 r. w Olsztynie, połączone z wystawą pokonkursową. | |
+ | |||
+ | ==Jury== | ||
+ | *[[Elżbieta Miłosławska]] (przewodnicząca) | ||
+ | *[[Zofia Hudyka]] | ||
+ | *[[Maria Rubik]] | ||
+ | *[[Aleksander Wydorski]] | ||
+ | *[[Piotr Szalc]] | ||
+ | |||
+ | ==Opis== | ||
+ | Na konkurs szczebla wojewódzkiego napłynęły 172 prace 56 autorów z całego regionu Warmii i Mazur, w tym 29 prac autorów ze szkół ponadpodstawowych. Posiedzenia jury odbywały się w dniach 15-18 IV 1987 r. Zadecydowano, iż prace z grupy szkół ponadpodstawowych nie zostaną dopuszczone do wystawy pokonkursowej. Przyznano nagrody oraz wyróżnienia w trzech kategoriach: malarstwo, rzeźba i grafika (oraz nagrodę specjalną), zaś na wystawę pokonkursową zakwalifikowano 30 prac 18 autorów – ze względu na najtrafniejsze ujęcie tematu i wysoki poziom artystyczny. | ||
+ | |||
+ | ==Laureaci== | ||
+ | ===Malarstwo=== | ||
+ | *nagroda specjalna w postaci wycieczki do ZSSR – [[Marian Ciunelis]] (Ostróda) za całokształt twórczości plastycznej utrzymanej w duchu przyjaźni, braterstwa i współpracy | ||
+ | *I nagroda (8 tys. zł) – [[Walenty Piechowski]] (Stękiny) za obraz olejny pt. ''Rurociąg przyjaźni'' – za najtrafniejsze ujęcie tematu i doskonałość techniczną | ||
+ | *II nagroda (5 tys. zł) – [[Krzysztof Filip Kokoryn]] (Szczytno) za obrazy olejne ''Pamięci Włodzimierza Wysockiego'' i ''Rosyjska Madonna'' – za nastrojowy koloryt i malarskość zaprezentowanych prac | ||
+ | *dwie III nagrody (po 3 tys. zł): | ||
+ | **[[Mirosław Karpiński]] (Szczytno) za obraz olejny pt. ''Historyczny rok 1917'' | ||
+ | **[[Henryk Rejbakoz]] (Olsztyn) za obrazy olejne ''Wspomnienia I'' i ''Wspomnienia II'' | ||
+ | *pięć wyróżnień (po 2 tys. zł): | ||
+ | **[[Zdzisław Danowski]] (Ostróda) | ||
+ | **[[Jan Liwski]] (Olsztyn) | ||
+ | **[[Felicja Szmyt]] (Olsztyn) | ||
+ | **[[Krystyna Wendorff]] (Bartoszyce) | ||
+ | **[[Krystyna Wojtkiewicz]] (Kętrzyn) | ||
+ | ===Rzeźba=== | ||
+ | *I nagroda (8 tys. zł) – [[Halina Rosińska]] (Kraskowo) za rzeźbę w drewnie pt. ''Działo'' – za szczerość i bezpretensjonalność wypowiedzi | ||
+ | *dwie II nagrody (5 tys. zł): | ||
+ | **[[Krzysztof Nowicki]] (Iława) za rzeźbę w drewnie pt. ''Fabryka przyjaźni'' – za oryginalne potraktowanie tematu | ||
+ | **[[Jan Łabuć]] (Rogóż) za rzeźbę w drewnie pt. ''Braterstwo broni'' | ||
+ | *dwie III nagrody (po 3 tys. zł): | ||
+ | **[[Stanisław Adamaszek]] (Iława) za pracę pt. ''Braterstwo'' | ||
+ | **[[Jan Kowalski]] (Iława) za rzeźbę w drewnie pt. ''Melodia braciom ZSSR'' – za szczerość wypowiedzi | ||
+ | ===Grafika=== | ||
+ | *I nagroda (5 tys. zł) – [[Jan Kokoryn]] (Szczytno) za rysunek pt. ''Feliks Dzierżyński'' – za ciekawą kompozycję i doskonałość techniczną | ||
+ | *trzy III nagrody (2 tys. zł): | ||
+ | **[[Stanisław Nogal]] (Szczytno) za rysunek pt. ''Pamięci Włodzimierza Wysockiego'' – za lapidarność wypowiedzi | ||
+ | **[[Waldemar Wierzbicki]] (Szczytno) za pracę pt. ''Statek Peczenga'' – za sprawność techniczną | ||
+ | **[[Robert Wróblewski]] (Szczytno) za pracę pt. ''Feliks Dzierżyński''<br> | ||
+ | Z dziedziny tkactwa artystycznego nie przyznano żadnej nagrody ani wyróżnienia – nie zakwalifikowano też żadnej z prac na wystawę ze względu na ich poziom. | ||
+ | <br> | ||
+ | Dalszym etapem konkursu była kwalifikacja nagrodzonych do etapu w Warszawie – na eliminacje ogólnopolskie konkursu.<br> | ||
+ | Wystawa pokonkursowa zorganizowana przez Zarząd Wojewódzki [[Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Olsztynie| Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Olsztynie]], [[Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie]] oraz [[Młodzieżowy Dom Kultury w Olsztynie]] miała miejsce w kwietniu 1987 r. (wernisaż 30 kwietnia) w siedzibach [[Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie |Wojewódzkiego]] (wystawa dorosłych) oraz [[Młodzieżowy Dom Kultury w Olsztynie| Młodzieżowego Domu Kultury w Olsztynie]] (wystawa dziecięca). | ||
+ | |||
+ | ==Źródło== | ||
+ | #''Protokół z posiedzenia jury eliminacji wojewódzkich'', Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1986-1987, sygn. 12/24. | ||
+ | |||
+ | [[Category:Malarstwo]] [[Category:Rzeźba]] [[Category:Grafika i rysunek]] [[Category:Konkursy]] [[Category:Wystawy]] [[Category:Olsztyn]] [[Category:1981-1990]] |
Wersja z 14:37, 30 sie 2011
Eliminacje wojewódzkie ogólnopolskiej imprezy o charakterze konkursowym ph. „Przyjaźń, Braterstwo, Współpraca”, zorganizowana w kwietniu 1987 r. w Olsztynie, połączone z wystawą pokonkursową.
Spis treści
Jury
- Elżbieta Miłosławska (przewodnicząca)
- Zofia Hudyka
- Maria Rubik
- Aleksander Wydorski
- Piotr Szalc
Opis
Na konkurs szczebla wojewódzkiego napłynęły 172 prace 56 autorów z całego regionu Warmii i Mazur, w tym 29 prac autorów ze szkół ponadpodstawowych. Posiedzenia jury odbywały się w dniach 15-18 IV 1987 r. Zadecydowano, iż prace z grupy szkół ponadpodstawowych nie zostaną dopuszczone do wystawy pokonkursowej. Przyznano nagrody oraz wyróżnienia w trzech kategoriach: malarstwo, rzeźba i grafika (oraz nagrodę specjalną), zaś na wystawę pokonkursową zakwalifikowano 30 prac 18 autorów – ze względu na najtrafniejsze ujęcie tematu i wysoki poziom artystyczny.
Laureaci
Malarstwo
- nagroda specjalna w postaci wycieczki do ZSSR – Marian Ciunelis (Ostróda) za całokształt twórczości plastycznej utrzymanej w duchu przyjaźni, braterstwa i współpracy
- I nagroda (8 tys. zł) – Walenty Piechowski (Stękiny) za obraz olejny pt. Rurociąg przyjaźni – za najtrafniejsze ujęcie tematu i doskonałość techniczną
- II nagroda (5 tys. zł) – Krzysztof Filip Kokoryn (Szczytno) za obrazy olejne Pamięci Włodzimierza Wysockiego i Rosyjska Madonna – za nastrojowy koloryt i malarskość zaprezentowanych prac
- dwie III nagrody (po 3 tys. zł):
- Mirosław Karpiński (Szczytno) za obraz olejny pt. Historyczny rok 1917
- Henryk Rejbakoz (Olsztyn) za obrazy olejne Wspomnienia I i Wspomnienia II
- pięć wyróżnień (po 2 tys. zł):
- Zdzisław Danowski (Ostróda)
- Jan Liwski (Olsztyn)
- Felicja Szmyt (Olsztyn)
- Krystyna Wendorff (Bartoszyce)
- Krystyna Wojtkiewicz (Kętrzyn)
Rzeźba
- I nagroda (8 tys. zł) – Halina Rosińska (Kraskowo) za rzeźbę w drewnie pt. Działo – za szczerość i bezpretensjonalność wypowiedzi
- dwie II nagrody (5 tys. zł):
- Krzysztof Nowicki (Iława) za rzeźbę w drewnie pt. Fabryka przyjaźni – za oryginalne potraktowanie tematu
- Jan Łabuć (Rogóż) za rzeźbę w drewnie pt. Braterstwo broni
- dwie III nagrody (po 3 tys. zł):
- Stanisław Adamaszek (Iława) za pracę pt. Braterstwo
- Jan Kowalski (Iława) za rzeźbę w drewnie pt. Melodia braciom ZSSR – za szczerość wypowiedzi
Grafika
- I nagroda (5 tys. zł) – Jan Kokoryn (Szczytno) za rysunek pt. Feliks Dzierżyński – za ciekawą kompozycję i doskonałość techniczną
- trzy III nagrody (2 tys. zł):
- Stanisław Nogal (Szczytno) za rysunek pt. Pamięci Włodzimierza Wysockiego – za lapidarność wypowiedzi
- Waldemar Wierzbicki (Szczytno) za pracę pt. Statek Peczenga – za sprawność techniczną
- Robert Wróblewski (Szczytno) za pracę pt. Feliks Dzierżyński
Z dziedziny tkactwa artystycznego nie przyznano żadnej nagrody ani wyróżnienia – nie zakwalifikowano też żadnej z prac na wystawę ze względu na ich poziom.
Dalszym etapem konkursu była kwalifikacja nagrodzonych do etapu w Warszawie – na eliminacje ogólnopolskie konkursu.
Wystawa pokonkursowa zorganizowana przez Zarząd Wojewódzki Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Olsztynie, Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Olsztynie miała miejsce w kwietniu 1987 r. (wernisaż 30 kwietnia) w siedzibach Wojewódzkiego (wystawa dorosłych) oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Olsztynie (wystawa dziecięca).
Źródło
- Protokół z posiedzenia jury eliminacji wojewódzkich, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, 1986-1987, sygn. 12/24.