Jan Liwski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego, Olsztyn, WDK w Olsztynie, 1985, s. 54.
Wiejski pejzaż, olej.
Źródło: Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego, Olsztyn, WDK w Olsztynie, 1985, s. 54.

(1916- ) – malarz amator

Biografia

Urodził się 13 października 1916 r. w Krubinie koło Warszawy, jako syn Jana i Anny. W 1945 r. przyjechał do Olsztyna, gdzie osiadł na stałe. Z zawodu księgowy.

Działalność

Oprócz pracy zawodowej zajmował się pracą twórczą. Był członkiem Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi”. Uczestniczył w wojewódzkich i ogólnopolskich plenerach, konkursach i wystawach twórczości nieprofesjonalnej, m.in. Wojewódzkich Przeglądach Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie. Brał udział w I Wojewódzkim Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej Olsztynie (1983 r.), a także w I Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy (1996).

Twórczość

Malarstwem interesuje się od 1979 r. Maluje techniką olejną, głównie pejzaże, kwiaty, tematy wojenne oraz sakralne. Interesuje się także sztuką pamiątkarstwa.

Wystawy

Uczestniczył w wystawach zbiorowych m.in. w Olsztynie, Elblągu, Iławie, Bartoszycach, Mrągowie.

Nagrody i wyróżnienia

Otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in.:

Został również wyróżniony w konkursach „O Laur Iławy” i konkursie organizowanym z okazji 650 rocznicy nadania Olsztynowi praw miejskich.

Bibliografia

  1. Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego : katalog. - Olsztyn : Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego : Wojewódzki Dom Kultury, 1985. – S. 54.