Stanisław Adamaszek

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
(1926- ) – rzeźbiarz ludowy

Biografia

Urodził się 18 sierpnia 1936 r. w Bratuszewie, koło Nowego Miasta Lubawskiego. W wieku 10 lat przeniósł się wraz z rodziną do Iławy. Tutaj skończył szkołę zawodową, następnie szkołę pożarniczą w Poznaniu. Wrócił do Iławy i rozpoczął pracę. Pracował m.in. w Iławskich Zakładach Prefabrykatów Trzcinowych jako pracownik ochrony przeciwpożarowej oraz pracownik produkcyjny. Na skutek ciężkiego wypadku komunikacyjnego przeszedł na rentę. Później pracował w spółdzielni inwalidów.

Twórczość

W 1975 [1] r. zaczął rzeźbić w drewnie. Swoje rzeźby wystawiał na licznych wystawach, m.in. w Biskupcu, Iławie, Rudzienicach, Toruniu, Mrągowie oraz Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie. Brał udział w konkursach twórczości amatorskiej, kiermaszach, jarmarkach. Kilkanaście prac przekazał dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jego rzeźby znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w Polsce i za granicą.

Wystawy i konkursy

Bibliografia

  1. Jaskólska, Justyna: Sztuka lekiem na zło : wspomnienia iławskiego rzeźbiarza / Justyna Jaskólska // „Kurier Iławski”. – 2009, nr 1.
  2. Stanisław Adamaszek. Życiorys, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn. 36/405

Przypisy

  1. Stanisław Adamaszek, Życiorys, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn. 36/405