Międzynarodowy Przegląd Widowisk Obrzędowych Święto Wiosny w Węgorzewie 2002: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
Linia 29: | Linia 29: | ||
===Kiermasz sztuki ludowej=== | ===Kiermasz sztuki ludowej=== | ||
Przeglądowi Widowisk towarzyszył festyn, w którym uczestniczyli : | Przeglądowi Widowisk towarzyszył festyn, w którym uczestniczyli : | ||
− | * Józef Aleksandrowicz - Suchawa (wikliniarstwo, palmiarstwo) | + | * Józef Aleksandrowicz - [[ewim:Suchawa|Suchawa]] (wikliniarstwo, palmiarstwo) |
− | * [[Anna Bałdyga]] – Mazuchówka (palmiarstwo) | + | * [[Anna Bałdyga]] – [[ewim:Mazuchówka|Mazuchówka]] (palmiarstwo) |
* Mirosław Boczulski - Sołdat (kowalstwo) | * Mirosław Boczulski - Sołdat (kowalstwo) | ||
− | * [[Bolesław Butkiewicz]] – Wydminy (kowalstwo) | + | * [[Bolesław Butkiewicz]] – [[ewim:Wydminy|Wydminy]] (kowalstwo) |
* Zdzisław Bziukiewicz - Wach (bursztyniarstwo) | * Zdzisław Bziukiewicz - Wach (bursztyniarstwo) | ||
* Krystyna Cieśluk – Lipsk (pisankarstwo, tkactwo) | * Krystyna Cieśluk – Lipsk (pisankarstwo, tkactwo) | ||
* Sławomir Chomiczewski - Lipsk (snycerstwo, palmiarstwo) | * Sławomir Chomiczewski - Lipsk (snycerstwo, palmiarstwo) | ||
− | * [[Krystyna Durtan]] – Żywki (malarstwo na szkle, plastyka obrzędowa) | + | * [[Krystyna Durtan]] – [[ewim:Żywki|Żywki]] (malarstwo na szkle, plastyka obrzędowa) |
− | * [[Zofia Dobosz]] – Lidzbark Warmiński (haft, pieczywo obrzędowe) | + | * [[Zofia Dobosz]] – [[ewim:Lidzbark Warmiński|Lidzbark Warmiński]] (haft, pieczywo obrzędowe) |
− | * [[Lidia Filipska]] – Węgorzewo (koronka szydełkowa) | + | * [[Lidia Filipska]] – [[ewim:Węgorzewo|Węgorzewo]] (koronka szydełkowa) |
* Barbara Gajda - Sołtman (koronka szydełkowa) | * Barbara Gajda - Sołtman (koronka szydełkowa) | ||
* Jadwiga Gwiazdowska – Sejny (zabawkarstwo) | * Jadwiga Gwiazdowska – Sejny (zabawkarstwo) | ||
Linia 47: | Linia 47: | ||
* Teresa Kozłowska – Lipsk (pisankarstwo) | * Teresa Kozłowska – Lipsk (pisankarstwo) | ||
* [[Adam Kuźma]] - Bystry (garncarstwo) | * [[Adam Kuźma]] - Bystry (garncarstwo) | ||
− | * [[Ewa Majcher|Ewa]] i [[Waldemar Majcher]] – Olsztyn (malarstwo na szkle) | + | * [[Ewa Majcher|Ewa]] i [[Waldemar Majcher]] – [[ewim:Olsztyn|Olsztyn]] (malarstwo na szkle) |
− | * [[Marian Murat ]] - Biskupiec (rzeźba w drewnie) | + | * [[Marian Murat ]] - [[ewim:Biskupiec|Biskupiec]] (rzeźba w drewnie) |
* [[Alicja Olszewska]] – Perkunowo (koronka szydełkowa, haft richelieu) | * [[Alicja Olszewska]] – Perkunowo (koronka szydełkowa, haft richelieu) | ||
* [[Luba Pietnoczko]] – Węgorzewo (pisankarstwo) | * [[Luba Pietnoczko]] – Węgorzewo (pisankarstwo) | ||
Linia 54: | Linia 54: | ||
* [[Janina Rodzewicz]] – Węgorzewo (garncarstwo) | * [[Janina Rodzewicz]] – Węgorzewo (garncarstwo) | ||
* Zofia Sewastianowicz – Lipsk (pisankarstwo, palmiarstwo) | * Zofia Sewastianowicz – Lipsk (pisankarstwo, palmiarstwo) | ||
− | * [[Andrzej Sulowski]] - Klimki (rzeźba w drewnie) | + | * [[Andrzej Sulowski]] - [[ewim:Klimki|Klimki]] (rzeźba w drewnie) |
* Genowefa Sztukowska – Lipsk (pisankarstwo, palmiarstwo) | * Genowefa Sztukowska – Lipsk (pisankarstwo, palmiarstwo) | ||
* [[Krystyna Tarnacka-Jurgielewicz]] - Lidzbark Warmiński (malarstwo na szkle, haft, koronka) | * [[Krystyna Tarnacka-Jurgielewicz]] - Lidzbark Warmiński (malarstwo na szkle, haft, koronka) | ||
− | * [[Janina Wierzbicka]] - Srokowo (wycinankarstwo) | + | * [[Janina Wierzbicka]] - [[ewim:Srokowo|Srokowo]] (wycinankarstwo) |
− | * [[Sylwia Włodarczyk]] – Słupy (wyroby woskowe, pieczywo obrzędowe) | + | * [[Sylwia Włodarczyk]] – [[ewim:Słupy|Słupy]] (wyroby woskowe, pieczywo obrzędowe) |
− | * [[Marian Zalewski]] – Reszel (bednarstwo) | + | * [[Marian Zalewski]] – [[ewim:Reszel|Reszel]] (bednarstwo) |
− | * [[Wiesław Zawistowski]] – Olsztyn (garncarstwo) | + | * [[Wiesław Zawistowski]] – [[ewim:Olsztyn|Olsztyn]] (garncarstwo) |
* Zespół Pracowni Ceramicznej [[Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie]] | * Zespół Pracowni Ceramicznej [[Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie]] | ||
==Laureaci== | ==Laureaci== |
Aktualna wersja na dzień 14:12, 17 paź 2014
Dwudziesta piąta edycja Międzynarodowego Przeglądu Wielkanocnych Widowisk Obrzędowych „Święto Wiosny” zorganizowana w Węgorzewie w 2002 r.
Spis treści
Organizatorzy
Cele
- Kultywowanie tradycji wiosennych od Popielca do Zielonych Świąt.
- Stworzenie możliwości do zaopatrzenia się w wielkanocne symbole i wyroby rękodzieła
Opis
Przegląd widowisk obrzędowych o tematyce wielkanocnej zorganizowany został w ramach imprezy folklorystycznej Święto Wiosny. Towarzyszyły mu kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej, pokazy warsztatowe rzemiosła tradycyjnego. W ramach Przeglądu prezentowano w formie widowisk regionalne tradycje i zwyczaje wielkanocne. Widowisko musiało być nowe, nieprezentowane dotychczas w Węgorzewie. Równolegle odbywał się konkurs na gaik i marzankę. Przeglądowi towarzyszyła wystawa plastyki obrzędowej wiosennej i wielkanocnej. Uczczono również jubileusz 10 lat działalności zespołu Bałdygów z Mazuchówki. Uczestników Przeglądu podzielono na kategorie wiekowe. Jury z „zadowoleniem stwierdziło rozwój zespołów w odkrywaniu tradycji regionalnych przy jednoczesnym wysokim poziomie artystycznym”[1].
Jury
- Teresa Romanowska - etnograf z Ełku
- Elżbieta Buczek – pedagog i muzyk z Węgorzewa
- Jaryna Kowal ze Lwowa –muzyk
Uczestnicy
Przegląd Widowisk Obrzędowych
- Zespół „Domino” z Karolewa z widowiskiem „Misterium męki Pańskiej”
- Zespół „Iskierki” z Kętrzyna z widowiskiem „Jak Wielka Sobota Post wyganiała”
- Zespół śpiewaczy „Jarka” z Kowali Oleckich z widowiskiem „Chodzenie z Allelują”
- Zespół „Jarzębina” ze Stradun z widowiskiem „Wielkanocne śniadanie”
- Zespół „Krakowskie Żaczki” z Węgorzewa z widowiskiem „Palma bije, nie zabije”
- Zespół „Kulisy” ze Starych Juch z widowiskiem „Żaden anioł nie pomógł”
- Zespół „Orzyszanki” z Orzysza
- Zespół „Pojezierze” z Ełku z widowiskiem „Obrzędy od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Nocy”
- Zespół „Przyjaciele” z Kętrzyna z widowiskiem „Wielkanocne obyczaje”
- Zespół „Szaja” z Kętrzyna z widowiskiem „Wielkanocne kogutki”
- Zespół „Wesoła gromada” z Węgorzewa z widowiskiem „Powitanie Wiosny”
- Zespół „Zaciszuki” z Węgorzewa
- Zespół „Zielona Dąbrowa” z Nowej Wsi Ełckiej z widowiskiem „Zabawa wioskowa u Zosi Władkow”
Kiermasz sztuki ludowej
Przeglądowi Widowisk towarzyszył festyn, w którym uczestniczyli :
- Józef Aleksandrowicz - Suchawa (wikliniarstwo, palmiarstwo)
- Anna Bałdyga – Mazuchówka (palmiarstwo)
- Mirosław Boczulski - Sołdat (kowalstwo)
- Bolesław Butkiewicz – Wydminy (kowalstwo)
- Zdzisław Bziukiewicz - Wach (bursztyniarstwo)
- Krystyna Cieśluk – Lipsk (pisankarstwo, tkactwo)
- Sławomir Chomiczewski - Lipsk (snycerstwo, palmiarstwo)
- Krystyna Durtan – Żywki (malarstwo na szkle, plastyka obrzędowa)
- Zofia Dobosz – Lidzbark Warmiński (haft, pieczywo obrzędowe)
- Lidia Filipska – Węgorzewo (koronka szydełkowa)
- Barbara Gajda - Sołtman (koronka szydełkowa)
- Jadwiga Gwiazdowska – Sejny (zabawkarstwo)
- Krystyna Hadała – Worgielity (pieczywo obrzędowe)
- Ewa Ilasz – Węgorzewo (tkactwo)
- Genowefa Jasionowska – Węgorzewo (haft krzyżykowy, richelieu)
- Bogumiła Kanozo- Jegorow – Suwałki (palmiarstwo)
- Teresa Kozłowska – Lipsk (pisankarstwo)
- Adam Kuźma - Bystry (garncarstwo)
- Ewa i Waldemar Majcher – Olsztyn (malarstwo na szkle)
- Marian Murat - Biskupiec (rzeźba w drewnie)
- Alicja Olszewska – Perkunowo (koronka szydełkowa, haft richelieu)
- Luba Pietnoczko – Węgorzewo (pisankarstwo)
- Krystyna Pietrewicz – Lipsk (palmiarstwo)
- Janina Rodzewicz – Węgorzewo (garncarstwo)
- Zofia Sewastianowicz – Lipsk (pisankarstwo, palmiarstwo)
- Andrzej Sulowski - Klimki (rzeźba w drewnie)
- Genowefa Sztukowska – Lipsk (pisankarstwo, palmiarstwo)
- Krystyna Tarnacka-Jurgielewicz - Lidzbark Warmiński (malarstwo na szkle, haft, koronka)
- Janina Wierzbicka - Srokowo (wycinankarstwo)
- Sylwia Włodarczyk – Słupy (wyroby woskowe, pieczywo obrzędowe)
- Marian Zalewski – Reszel (bednarstwo)
- Wiesław Zawistowski – Olsztyn (garncarstwo)
- Zespół Pracowni Ceramicznej Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Laureaci
Zespoły dziecięce
- I miejsce – Zespół śpiewaczy „Jarka” z Kowali Oleckich - za żywe kontynuowanie tradycji
- II miejsce – Zespół „Kulisy” ze Starych Juch - za przekazywanie tradycji młodemu pokoleniu i wyskoki poziom artystyczny
- Wyróżnienie - Zespół „Domino” z Karolewa – za dramaturgię, artyzm przedstawienia „Misterium Męki Pańskiej”
- Wyróżnienie – Zespół „Iskierki” z Kętrzyna - za przekazywanie tradycji na podstawie twórczości Zygmunta Glogera
Dorośli
- „Orzyszanki” z Orzysza
- Wyróżnienie – Zespół „Zaciszuki” z Węgorzewa
- Wyróżnienie - teatr obrzędowy „Zielona Dąbrowa” z Nowej Wsi Ełckiej
Konkursy
Rozstrzygnięto konkursy na gaik (maiki, drzewka symbolizujące wiosnę) , marzankę (kukła symbolizująca zimę) i kogutka:
Kategoria marzanka
- I nagroda - Marzanka wykonana w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgorzewie
- II nagroda – Marzanka wykonana przez Anię Bodnar i Angelikę Lasocką z Żywek
Kategoria gaik
- Klasa I B ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Węgorzewie
Kategoria kogutek
Bibliografia
- jł: Wiosny przywoływanie / jł . – (Z muzealnej teki) // „Kurier Węgorzewski”. – 2002, nr 4, s. 16.
- Lista obecności // „Pod Jelonkiem”. – 2002, nr 1, s. 2-33.
Przypisy
- ↑ jł, Wiosny przywoływanie , „Kurier Węgorzewski”, 2002, nr 4, s. 16
Zobacz też
- Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie [1]