Zespół Pieśni i Tańca Dumka z Górowa Iławeckiego

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Występ podczas Dni Bartoszyc 2011
Źródło: bartoszyce.wm.pl
Występ podczas Spotkań z Folklorem Ukraińskim w Dobrym Mieście w 2010 r.
Źródło: www.olsztyn24.com

Zespół folklorystyczny działający od 1969 r. przy Zespole Liceum Ogólnokształcącym z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

Historia

Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” powstał w 1969 r. z inicjatywy nauczyciela języka ukraińskiego Teofila Szczerby. Od początku istnienia zespołu podstawę składu stanowili uczniowie liceum w Górowie uczący się języka ukraińskiego. „Dumka” szybko zdobyła uznanie w całym kraju, występując podczas festiwali kultury ukraińskiej i przeglądach folklorystycznych, na których zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół koncertował również za granicą – na Ukrainie, w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Czechach, Słowacji i Rosji.
Od 1990 r. zespół funkcjonuje przy Liceum Ogólnokształcącym z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. W ramach zespołu działa również grupa dziecięca „Dumoczka”. Od 1993 r. kierownikiem „Dumki” jest Maria Olga Sycz, zaś choreografami są: Michał Semotiuk oraz Alicja Krawczuk.

Działalność

Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” prezentuje folklor ukraiński. Występuje w strojach z różnych regionów Ukrainy.
Zespół bierze udział w uroczystościach, świętach i wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez środowisko ukraińskie województwa warmińsko-mazurskiego oraz w ogólnopolskich festiwalach kultury ukraińskiej, takich jak:

W 2008 r. zespół wystąpił w Brukseli jako reprezentant Warmii i Mazur podczas ramach Dni Otwartych Drzwi Instytucji Europejskich – OPEN DOORS oraz Europejskiego Dialogu Międzykulturowego.

Bibliografia

  1. fan: „Dumka” jubilatka / fan. – Il. // „Gazeta Olsztyńska”. – 1999, nr 130. s. 3.
  2. Migus, Stefan: Srebrna „Dumka” : jubileusz w Górowie Iławeckim / Stefan Migus. – Il. // „Dziennik Pojezierza”. – 1994, nr 89, s. 21.

Zobacz też

Multimedia

Występ podczas obchodów 40-lecia zespołu (2009) Występ podczas Festiwalu Kultury Ukraińskiej „Ekołomyja 2011” Występ podczas Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie (2008)