Zenobia Choma

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.


hafciarka, zamieszkała w Sępopolu


Biografia

Urodziła się w Warężu, w okolicach Lwowa. Zenobia Choma jest Ukrainką i w wieku szesnastu lat została przesiedlona do Polski północno-wschodniej. Od 1952 r. pracowała z mężem na gospodarstwie rolnym w Sępopolu.

Twórczość

Haftu uczyła się w domu, od matki oraz ciotecznej siostry. Następnie w szkole „Pani, która uczyła haftu, była bardzo surowa i spruła jej kiedyś cały haft, bo po jego lewej stronie zostawiła supełki (…) Zenobia Choma chwali dzisiaj jej surowość, bo dzięki niej jej hafty stały się niezwykle staranne. Po lewej prawej stronie są niemal identyczne. I jak powiada – „Tak ma być”. Kiedyś właśnie z tego powodu wyszyty przez nią do kościoła obrus położono na ołtarzu na lewą stronę” [1]. Zenobia Choma w trudnych latach ciężkiej pracy na gospodarstwie u rodziców i potem własnym zawsze znajdowała chwile czasu na haft. „Haftu nie traktowała jako dodatkowej pracy, lecz jako wytchnienie od pracy. „Nawet na żniwa, żeby nie wiem jak się człowiek napracował, to poszłam do domu, zjadłam obiad i zamiast się położyć, to ja zawsze siadałam i dłubałam, bo lubiłam to tak, jak pijak wódkę, tak ja lubię wyszywać” (…)[2]. Zenobia Choma wyszywa haftem krzyżykowym, haftem płaskim oraz richelieu. Używa głównie tradycyjnych dla haftów ukraińskich kolorów: czarnego, czerwonego, żółtego, zielonego. Haftuje koszule, ręczniki, bieżniki, serwety, obrusy, poduszki, obrazki. Brała udział w licznych przeglądach, wystawach i konkursach. Jej prace znajdują się w licznych cerkwiach, kościołach i instytucjach oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Działalność

Swoją wiedzą i umiejętnościami chętnie dzieli się z innymi. Prowadziła kurs hafciarski dla członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Sępopolu. Współpracuje z Bartoszyckim Domem Kultury. Jest też członkiem zespołu śpiewaczego „Warmianki Sępopolskie”, z którym często występuje.

Konkursy i wystawy

W ramach Olsztyńskich Dni Folkloru otrzymała I Nagrodę Ministra Kultury. Wystawiała swoje prace w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim. W Gorzowie Wielkopolskim na Ogólnopolskiej Wystawie Haftów Ukraińskich otrzymała III nagrodę.

Bibliografia

  • Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008. – S. 76-80.

Przypisy

  1. Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008, S. 77
  2. Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008, S. 77