Warmińskie Dni Duszpasterskie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rozbudowany projekt o charakterze popularnonaukowo-artystycznym, organizowany od 1984 r. w Olsztynie – w postaci corocznej sesji wraz z imprezami towarzyszącymi.

Organizator

Opis

Idea sesji naukowej, dotyczącej współczesnego duszpasterstwa w nawiązaniu do kwestii kultury XX w. znana była w wielu środowiskach kościelnych innych województw: Dni Duszpasterskie organizowano m.in. w Lublinie, Warszawie czy Wrocławiu. W Olsztynie inicjatywę zorganizowania podobnej imprezy podjął ks. dr Jerzy Podolecki. W to działanie zaangażował się ówczesny biskup pomocniczy Diecezji Warmińskiej, ks. dr hab. Julian Wojtkowski, prezes Warmińskiego Instytutu Teologicznego Historyczno-Pastoralnego w Olsztynie. Pierwsze Dni Duszpasterskie miały miejsce w 1984 r. i inicjatywę tę kontynuowano co roku. Od 1998 r. w przygotowywanie programu imprezy włączył się ks. abp dr Edmund Piszcz. W realizacji poszczególnych edycji aktywnie uczestniczył Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie – Studium Teologii dla Świeckich z kadrą (w tym z dyrektorem, ks. Marianem Borzyszkowskim), gronem studentów i absolwentów, oraz olsztyńskie Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej „Hosianum”. Specyfika Dni Duszpasterskich z upływem lat zmieniała się – jak i sposób ich organizacji oraz miejsce. Ogólna koncepcja jednak – ciągłej teologicznej formacji intelektualnej – pozostała niezmienna, wszystkie edycje zatem miały charakter religijno-kulturalny.
Pierwsze cztery edycje (198401987) realizowano w trudnych warunkach funkcjonowania administracji socjalistycznej, i traktowały na temat budownictwa kościelnego i środków masowego przekazu. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ich uczestnicy reprezentowali prawie wszystkie regiony kraju. Tematyka dalszych edycji skupiła się bardziej na zagadnieniach teologicznych, w których dominowały problemy moralne, społeczne i biblijne. Po zakończeniu każdej edycji wydawano drukiem materiały sympozjalne.

Przebieg

Bibliografia

  1. Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie wczoraj i dziś 1979-1999 / kom. red. – Olsztyn: Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie, 1999, s. 177-200.