Waldemar Banach
(1957-2005) – grafik, malarz, satyryk, animator kulturalny; (pseud. Lech VALDE)
Biografia
Waldemar Lech Banach urodził się 22 sierpnia 1957 r. w Mrągowie. W 1980 r. ukończył Państwowe Policealne Studium Oświaty i Kultury Dorosłych przy Ośrodku Dydaktycznym Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie. Pięć lat później został absolwentem Studium Stacjonarno-Zaocznego Dziennikarskiego w Warszawie. Mieszkał i pracował w Mrągowie. Był żonaty. Miał córkę. Zmarł 21 lutego 2005 r.
Działalność
Pierwszą pracę w charakterze instruktora kulturalno-wychowawczego podjął w Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze” w Olsztynie. Następnie zatrudniony został w charakterze plastyka w Młodzieżowym Domu Kultury w Mrągowie. W Centrum Usług Hotelarsko-Wczasowych „Polonez” w Mrągowie działał jako instruktor kulturalno-oświatowy oraz dekorator. Uprawiał malarstwo i grafikę. Redagował i ilustrował również czasopismo satyryczne „COŚ”, wydawane w Mrągowie przez Mrągowskie Stowarzyszenie Twórcze na przełomie 1999 i 2000 r. (po dwóch numerach przemianowane na „Satyryczne COŚ”). Był także autorem rysunków w tejże Jednodniówce.[1]. W połowie lat 80-tych XX w. opracowywał graficznie także miesięcznik wydawany przez Zarząd Wojewódzki Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej w Olsztynie „Gazeta Wojewódzka” (późniejszy „Głos Młodych”). Wspólnie z Janem Gudelisem jest autorem grafik zamieszczonych w tomiku poezji: Tutaj się ze sobą mijamy. Almanach poezji mrągowskiej w wyborze Zbigniewa Chojnowskego (2008). Swoje rysunki zamieścił też w antologii poetyckiej Próg. Almanach Klubu Literackiego „Erato” wydanej w 1997 r. przez Miejski Domu Kultury „Zodiak” w Mrągowie. Na grafikach portretował i utrwalał Mrągowo. Pomimo, iż był autorem licznych wystaw tematycznych przygotowywanych w mrągowskiej bibliotece, nigdy nie eksponował własnych prac. Obecnie część z nich znajduje się w zbiorach Biblioteki Miejskiej oraz w Muzeum w Mrągowie.[2]
Udział w organizacjach
Był członkiem Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy w Olsztynie.
Przypisy
- ↑ Wybrane numery jednodniówki „Satyryczne COŚ” znajdują się w archiwum Biblioteki Miejskiej w Mrągowie.
- ↑ Dane na podstawie materiałów archiwalnych Miejskiego Ośrodka Kultury „ZODIAK w Mrągowie, opracowanie Barbara Szymańska, Biblioteka Miejska, Mrągowo, Lipiec 2011 r.
Bibliografia
- Katarzyński, Władysław: Czas na życie / Władysław Katarzyński // „Warmia i Mazury”. – 1983, nr 17, s. 7.