Sparing Kabaretowy

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Cykliczna jednodniowa impreza rozrywkowa o charakterze konkursowym, organizowana w olsztyńskiej Kamienicy Naujacka od 2009 r.

Organizator

Współorganizator

Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Opis

Organizatorzy określają „sparingi kabaretów” jako „konfrontację umiejętności, błyskotliwości i kabaretowego warsztatu”. Według założeń imprezy dwa młode kabarety z regionu Warmii i Mazur – „młode” stażem - rywalizują między sobą w znanych im wcześniej pięciu kategoriach (skeczach tematycznych), wybranych przez organizatorów: bajka, „święto”, skecz z telefonem, piosenka i the best of. Zwycięzcę pojedynku na skecze wyłania przez publiczność rozgrywki. Główną nagrodą dla kabaretowego laureata pierwszego miejsca stanowi udział w eliminacjach olsztyńskiego Festiwalu Parodii i Pastiszu „Parodiola”, organizowanego się w olsztyńskim Amfiteatrze.

Przebieg

Edycja pierwsza – I Sparing kabaretowy

W zorganizowanym 14 października 2009 r. w Kamienicy Naujacka pojedynku na skecze uczestniczyły kabarety „ Z Nazwy” z Olsztyna oraz „ Bes Szans” z Lidzbarka Warmińskiego. Zgodnie z werdyktem widzów laureatem sparingu został Kabaret „Bes Szans”. Impreza trwała trzy godziny.

Edycja druga – II Sparing kabaretowy

W zorganizowanym 26 stycznia 2010 r. w Kamienicy Naujacka pojedynku na skecze uczestniczyły kabarety „ Pod Grzybem” z Lubawy oraz „ Noga Motyla” ze Szczytna. Imprezę prowadził Andrzej Brzozowski, występujący w kabarecie Kaczki z Nowej Paczki oraz Piotr Bierżynski z Kabaretu Snobów i Kabaretu Trzech. Zgodnie z werdyktem widzów laureatem sparingu został Kabaret „Pod Grzybem”.