Powiatowa Wystawa Twórczości Ludowej, Pamiątkarstwa i Plastyki Amatorskiej w Węgorzewie 1971

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spotkanie twórców ludowych w Węgorzewie w 1972 r., Źródło: „Gazeta Olsztyńska” (Wydanie Mazury) . - 2010, nr 260, dod. „Węgorzewski Tydzień”, nr 44, s. 14.
Pierwsza edycja Spotkania Twórców, Muzykantów, Śpiewaków oraz ich Przyjaciół w Węgorzewie, zorganizowana w marcu 1971 r.

Organizator

przy wsparciu Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgorzewskiej

Opis

Na wystawie zaprezentowano wyroby 46 twórców rękodzielników. Większość z nich byli to ludzie, którzy osiedlili się po II wojnie na terenie powiatu węgorzewskiego. Dzieła ich nosiły cechy charakterystyczne dla twórczości ludowej terenów, z których przybyli na Mazury. Wystawiono 187 prac z różnych dziedzin sztuki ludowej: tkactwa, rzeźby, malarstwa, hafciarstwa, ceramiki, metaloplastyki, a także wycinanki, pisanki, korony, plecionki ze słomy i wikliny. W otwarciu wystawy uczestniczyli twórcy wraz z rodzinami, etnografowie i artyści plastycy, władze węgorzewskie i wojewódzkie. Twórcom wręczono dyplomy i nagrody. Z okazji wystawy ukazał się katalog ozdobiony wycinankami Stanisławy Puziewskiej i Stanisławy Sienkiewicz.

Uczestnicy

Bibliografia

  1. Grąziewicz-Chludzińska, Barbara: Czego nie było na tych wystawach! : na marginesie czterdziestolecia węgorzewskich spotkań twórców ludowych / Barbara Grąziewicz-Chludzińska // „Gazeta Olsztyńska” (Wydanie Mazury) . - 2010, nr 260, dod. „Węgorzewski Tydzień”, nr 44, s. 14.