Edward Cierniak

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Źródło:„Studia Angerburgica”, T. 13 (2006)
Trzecia praca autora, Fot. Archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Źródło:„Studia Angerburgica”, T. 13 (2006)

(1952- ) - rzeźbiarz ludowy, syn Stanisława Cierniaka

Biografia

Urodził się w 1952 r. w Węgorzewie. Z zawodu jest technikiem rolnikiem. Mieszka w Stręglu, gmina Węgorzewo.

Twórczość

Pierwszymi rzeźbami Cierniaka były rzeźby wykonane z korzenia znalezionego w ognisku. Były to ptaszki: wilga, sokół i dzika kaczka. Młody rzeźbiarz był wówczas w 4 klasie szkoły podstawowej. Inspiracją do dalszej pracy była opieka nauczycielki wychowania plastycznego Danuty Micińskiej-Szutkowskiej. Edward Cierniak jest rzeźbiarskim samoukiem. Tematyka jego prac jest różnorodna. Wykonuje rzeźby figuralne, płaskorzeźby, rzeźby o tematyce sakralnej i świeckiej. Wykonywał rzeźby monumentalne (3 metry wysokości) oraz kilkucentymetrowe figurki. Powstają głównie z drewna lipowego, również z brzozowego, daglezji, czasami drewna sosnowego. Pozostają w stanie surowym, niekiedy są bejcowane i pokrywane woskiem pszczelim. Rzadko są polichromowane. „Jest to rzeźbiarz dojrzały, o dobrym opanowaniu rzemiosła. Wszystkie prace E. Cierniaka powstają z jednego klocka drewna i są zwykle modelowane frontalnie. Charakteryzują się głębokim rytem. Rzeźbiarz eksponuje przy pomocy wyrazistego rysunku przede wszystkim twarze, które mają wyraźnie zaznaczone kontury ust, kształt nosa, powiek. całe postacie są dopracowane pod względem formalnym” [1]. Rzeźby Edwarda Cierniak znajdują cię w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Dania, Szwecja, Stany Zjednoczone).

Konkursy i wystawy

Artysta uczestniczył w wielu wystawach i jarmarkach, m.in.:

Bibliografia

  • Przyczyna, Janusz: Współczesny obraz rzeźby w drewnie oraz tradycyjnego kowalstwa na terenie gminy Węgorzewo / Janusz Przyczyna // „Studia Angerburgica”. – T. 13 (2006), s. 37-55.

Przypisy

  1. Przyczyna, Janusz, Współczesny obraz rzeźby w drewnie oraz tradycyjnego kowalstwa na terenie gminy Węgorzewo, „Studia Angerburgica”, T. 13 (2006), s. 41