Pomnik Pamięci Dawnych Mieszkańców Ostródy

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Pamięci Dawnych Mieszkańców Ostródy
Źródło: Ze zbiorów Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego Sasinia
Monument ustawiono przy kościele ewangelicko-metodystycznym W Ostródzie, dzięki życzliwości pastora Zbigniewa Chojnackiego, na zdjęciu obok autora pomnika Wojciecha Gudaczewskiego
Źródło: Ze zbiorów Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego Sasinia


Pomnik Pamięci Dawnych Mieszkańców Ostródy Ostródzki monument, poświęcony pamięci mieszkańców Ostródy i Powiatu Ostródzkiego, którzy mieszkali na tych ziemiach przed 1945 rokiem. Odsłonięty 1 maja 2004 r.

Opis

Monument wykonany jest z granitowego głazu narzutowego o wadze ok. 5 ton, na którym umieszczona jest tablica marmurowa z napisem w języku niemieckim i języku polskim: "Pamięci ludzi spoczywających na niemieckich cmentarzach, których ojczyzną były miasto i powiat Osterode Ostpreussen. Oni są naszymi przodkami, którzy żyją w naszych sercach. Wspólnota Powiatu Osterode Ostpreussen. E.V."

Lokalizacja

W uroczystości wziął udział Chór z Lipska
Źródło: Ze zbiorów Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego Sasinia

Monument znajduje się przy Kościele Ewangelicko-Metodystycznym w Ostródzie, przy ul. Sienkiewicza 22, parafia Łaski Bożej.

Historia

Pomnik odsłonił Dieter Gasser przewodniczący Kreisgemeinschaft Osterode Ostpreussen
Źródło: Ze zbiorów Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego Sasinia

Inicjatorem ufundowania pomnika był Wojciech Gudaczewski z Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego „Sasinia” autor i koordynator projektu "Wspólne Dziedzictwo" realizowanego w ramach Programu Partnerstwo Miast i Obywateli Fundacji Stefana Batorego i Fundacji Roberta Boscha. Pomnik realizowany był wspólnie z organizacją partnerską Kreisgemeinschaft Osterode Ostpreussen z Osterode am Harz. Głaz narzutowy o wadze ok. 5 ton, nieodpłatnie przekazała Agencja Nieruchomości Rolnych w Olsztynie. Usługi dźwigowe wykonał Zenon Godlewski. W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej udział wzięli: przedstawiciele parlamentu, władz miasta i powiatu, przedstawiciele Fundacji im. Stefana Batorego, członkowie Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego „Sasinia”, członkowie Kreisgemeinschaft Osterode Ostpreussen z Osterode am Harz, członkowie Stowarzyszenia Mniejszości Niemieciej Jodły, Chór z Lipska oraz mieszkańcy Ostródy.Fundusze na wykonanie i montaż pomnika pochodziły z dotacji Fundacji Stefana Batorego i Fundacji Roberta Boscha, w ramach Programu Partnerstwo Miast i Obywateli a także z Kreisgemeinschaft Osterode Ostpreussen z Osterode am Harz. Autorem koncepcji pomnika jest Wojciech Gudaczewski. Uroczystość odsłonięcia miała miejsce 1 maja 2004 r.