Olsztyńskie Koncerty Organowe 2004

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Program XXVI Olsztyńskich Koncertów Organowych (cegiełka na konserwację organów Katedry św. Jakuba)
Źródło: zbiory WBP w Olsztynie

Dwudziesta szósta edycja Olsztyńskich Koncertów Organowych, która odbyła się w 2004 r.

Organizatorzy

Współpraca:

Patronat medialny:

Przygotowanie i konserwacja organów:

  • Zakład Organmistrzowski Andrzeja Kowalewskiego z Braniewa

Program

27 czerwca

Inauguracja Festiwalu
Wykonawcy:

  • Roman Perucki – organy
  • „The Gdańsk Philharmonic Brass”

Program koncertu:

  • Pierre Passereau:
    • Il est bel et bon
  • Adam Jarzębski:
    • Nova Casa (oprac. Tadeszu Kassak)
  • Ennio Morricone:
    • Obój Gabryela – temat z filmu Misja (oprac. J. Walczyński)
  • Tadeusz Kassak:
    • 3 Melodie: Ballada, Chorał, Serenada
    • 2 Fanfary Gdańskie
  • Feliks Nowowiejski:
    • In Paradisum (ostatnia część cyklu)
  • Giovanni Gabrieli:
    • Canzona La Spiritata
    • Canzona terza
  • Henry Purcell:
    • Trumpet Tune (oprac. D. Armitage)
  • Nicolas-Jacques Lemmens:
    • Marche pontificale
  • Jean Francaix:
    • Marche Triomphale
  • Vaclav Nelhybel:
    • All Creatures of Our God and King
  • Gordon Young:
    • Fanfara on A Mighty Fortress
  • Marc-Antoine Charpentier:
    • Preludium z Te Deum

4 lipca

Wykonawcy:

  • Elżbieta i Sebastian Adamczykowie – jako duet organowy
  • Elżbieta Adamczyk – sopran
  • Sebastian Adamczyk – organy

Program koncertu:

  • Anonim – Tabulatora Łowicka (XVI w.):
    • Magnificat
  • Lodovico Viadana – z cyklu Cento concerti ecciesiastici\
    • O, gloriosa Domina
    • Decantabat populus Israel
  • Girolamo Frescobaldi:
    • Canzona dopo l' Epistoła z cyklu Fiori Musicale
  • Giovanni Paolo Caprioli:
    • Ave, Regina coelorum
  • Johann Kaspar Kerll
    • Toccata primi toni
  • Alessandro Grandi:
    • O, intemerata
  • Pablo Bruna:
    • Tiento sobre la latania de la Virgen
  • Anonim hiszpański (XVII - XVIII w):
    • Intonuit de coelo Dominus
  • Dietrich Buxtehude:
    • Magnificat primi toni
  • Pietro Terziani:
    • Salve Regina

11 lipca

Wykonawcy:

  • Louis ten Vregelaar – organy

Program koncertu:

  • Jan Pieterszoon Sweelinck:
    • Baletto del Granducca
  • Johann Sebastian Bach:
    • Fantazja i Fuga g-moll
  • César Franck:
    • lI Chorał h-moll
  • Charles-Marie Widor:
    • Moderato Cantabile z VIII Symfonii organowej
  • A. Diana:
    • Melodia
  • Hendrik Andriessen:
    • Toccata

18 lipca

Wykonawcy:

  • Isabelle Désert – organy

Program koncertu:

  • Johann Sebastian Bach:
    • Preludium i Fuga G-dur
    • preludium chorałowe Von Gott will ich nicht lassen
  • Georg Friedrich Haendel:
    • Koncert organowy g-moll (oprac. na organy solo – M. Dupré)
  • Charles-Marie Widor:
    • Allegro z IV Symfonii Organowej G-dur
  • Eugene Gigout:
    • Scherzo
  • Louis Vierne:
    • Adagio z III Symfonii Organowej
    • Allegro z II Symfonii Organowej

25 lipca

Koncert Jakubowy
Wykonawcy:

  • Undsay Davidson – dudy szkockie
  • Robert Grudzień – organy

Program koncertu:

  • Lindsay Davidson:
    • Scotland the Brave
    • Drummond
    • I see Mull
    • Retreat March
    • lnvitation to Dance
    • Piano di Sorrento
    • The United Dry
    • Scots Wha hae
  • Jan Krtitel Kuchar:
    • Fantasia Pastoralis
  • CIaude Balbastre:
    • Romance
    • Gavotte
  • Wolfgang Amadeus Mozart:
    • Fantazja d-moll

1 sierpnia

Wykonawcy:

  • Waldemar Krawiec – organy
  • Adam Musialski – skrzypce

Program konceru:

  • Jan Gawlas:
    • Fantazja Boże coś Polskę
  • Georg Friedrich Haendel:
    • IV Sonata D-dur na skrzypce i organy
  • Max Drischner:
    • chorał Wachet auf, ruft uns die Stimme
  • Christoph Willibald Gluck:
    • Melodia
  • Wilhelm Rudnick:
    • Allegro maestoso (Nachspiel)
  • Mieczysław Kartowicz:
    • Etiuda na skrzypce solo
  • Gunter Bialas:
    • Meditation VII
  • Grażyna Bacewicz:
    • Kaprys polski na skrzypce solo
  • Aleksander Tansman:
    • Mowement perpetual
  • Feliks Nowowiejski:
    • II Symfonia organowa g-moll, cz. 1 Preludio festivo

8 sierpnia

Wykonawcy:

  • Susanne Jutz-Miltschitzky i Josef Miltschitzky – duet organowy

Program:

  • Justin Heinrich Knecht:
    • Rondo B-dur z Wariacjami
  • Joseph Gabriel Rheinberger:
    • Ave Maria

Muzyka kompozytorów śląskich:

  • Adolph Friedrich Hesse:
    • Vor- und Nachspiel in d
    • Fantazja organowa na cztery ręce
    • Wariacje na temat oryginalny
  • Andreas Willscher:
    • Parafraza na temat „Gaude Maria Virgo”
  • Moritz Brosig:
    • Moderato f-moll
    • Festvorspiel in Es
  • Max Drischner:
    • Sonnenhymnus
    • Passacaglia E-Dur

15 sierpnia

Wykonawcy:

  • Marcin Szelest – organy

Program koncertu:

  • Johann Sebastian Bach:
    • Preludium i Fuga a-moll
  • Girolamo Cavazzoni: Hymnus Ave Maris Stella
  • Tabulatura Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego (XVI w.):
    • Salve Regina misericordiae 2 Bassi J. S.
  • Georg Böhm:
    • Ach wie nichtig, ach wie früchtig
  • Johann Caspar Kerll:
    • Passacaglia in d
  • César Franck:
    • Fantaisie en ut
  • Charles Tournemire:
    • lmprovisation sur le „Te Deum”

22 sierpnia

Wykonawcy:

Program koncertu:

  • Zdenek Folprecht:
    • Malá suite ve starém slohu (harfa, flet)
  • Johann Sebastian Bach:
    • Sonata D-dur (wiolonczela, organy)
  • Georg Friedrich Haendel:
    • Passacaglia z Suity g-moll, oprac. na harfę Anna Sikorzak-Olek (harfa)
  • Gabriel Fauré:
    • Pavana (harfa, wiolonczela)
  • Louis Vierne:
    • Lied (organy)
  • Zdenek Jonák:
    • Mim (harfa, flet)
  • Witold Lutosławski:
    • 3 miniatury (flet, harfa)
  • Marcel Grandjany:
    • Aria w starym stylu (harfa, flet, wiolonczela i organy)

29 sierpnia

Wykonawcy:

Program koncertu:

  • Arvo Pärt
    • Annum per Annum
  • Wolfgang Amadeus Mozart:
    • Agnus Dei z Mszy Koronacyjnej
  • Johann Sebastian Bach:
    • preludium chorałowe Herr Jesu Christ, dich zu uns wend
    • pieśń Nicht so traurig, nicht so sehr
    • aria Bist du bei mir
  • Dietrich Buxtehude:
    • Ciacona e-moll
  • Witold Lutostawski:
    • Lacrimosa
  • Karol Szymanowski:
    • Etiuda b-moll (oprac. na organy: Alistair Wightman)
  • Negro Spirituals:
    • My Lord, What A Mornin
    • Nobody Knows The Trouble l See
    • Swing Low, Sweet Chariot (improwizowane przygrywki organowe – Jarosław Ciecierski)
  • Marian Sawa:
    • Fuga – Bolero

5 września

Koncert Finałowy
75-LECIE URODZIN PETRA EBENA
Wykonawcy:

  • Józef Serafin – organy

Program koncertu:

  • Johann Sebastian Bach:
    • Passacaglia i Fuga c-moll
  • Richard Wagner:
    • wstęp do opery Tristan i Izolda (oprac. na organy – A. W. Gottschalg)
  • Petr Eben:
    • 4 fragmenty z cyklu Hiob
  • Charles Tournemire:
    • Te Deum

Bibliografia

  1. Ciecierski, Jarosław: Po XXVI „Koncertach...” – wspomnienia i refleksje / Jarosław Ciecierski // „Nasza Parafia”. – 2004, nr 10, s. 1-3.
  2. Świeczkowski, Władysław M.: Olsztyńskie koncerty organowe / Władysław M. Świeczkowski // „Olsztyńska Gazeta Gospodarcza”. – 2004, nr 9, s. 25.