Monika Ostaszewska-Symonowicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: [1]

(1966- ) – historyk, muzealnik, od 1997 kierownik Muzeum Mazurskiego w Szczytnie

Biografia

Monika Ewa Ostaszewska-Symonowicz urodziła się 23 października 1966 r. w Szczytnie. Ukończyła studia historyczne o specjalności archiwalnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1990) oraz Podyplomowe Studium Muzealnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1990 r. pracuje w Muzeum Mazurskim w Szczytnie, od 1997 r. jest jego kierownikiem. Swoje stanowisko objęła po matce, która w latach 1970-1997 była kierownikiem Muzeum Mazurskiego w Szczytnie.

Działalność

W latach 1994-1998 była radną Rady Miejskiej w Szczytnie oraz członkiem komisji kultury, sportu i turystyki. Dzięki jej staraniom oraz aktywnej pracy powołano Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Szczytnie. Również aktywnie pracuje w organizacjach: Stowarzyszenie Klub Pro Publico w Bono w Szczytnie oraz Lokalnej Grupie Działania „Przyjazna Ziemia Szczycieńska”. Jest członkiem Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Publikacje

Współpracowała z regionalną prasą publikując artykuły propagujące działalność Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. Pisała do „Kurka Mazurskiego”, „Naszego Mazura”. Publikowała również w czasopismach naukowych m.in. „Rocznik Mazurski”.

Ciekawostki

Jako hobby wymienia: „książki, telewizyjny kanał Discovery, zwiedzanie muzeów. W wolnym czasie wymyśla nowe koncepcje działalności dla swojego muzeum” [1].

Bibliografia

  • Kto jest kim w województwie warmińsko-mazurskim / red. Grażyna Grygorowicz. – Olsztyn : Ga Ga Art, 2001. – S. 106-107.

Przypisy

  1. Kto jest kim w województwie warmińsko-mazurskim, Red. Grażyna Grygorowicz, Olsztyn, 2001, S. 106-107