Mieczysław Kurnatowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

(1945- ) – elbląski dziennikarz i publicysta oraz pisarz, wydawca pisma „Świat przez Okulary”, regionalista, popularyzator kultury

Biografia

Urodził się w 1945 r. w Wilnie (Litwa). W dzieciństwie wraz z rodziną przeprowadził się do Elbląga i tam ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 1. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1971 r. ukończył również podyplomowe studia dziennikarskie. W 1962 r. założył Klub Literacko-Dziennikarski „Jaszczur” przy Elbląskim Domu Kultury (został wkrótce włączony pod kuratelę Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”).
Jako dziennikarz współpracował z radiem, telewizją (m.in. „Echem dnia” w Kielcach, oddziałem TV, Telewizją Polską w Warszawie) oraz prasą (z olsztyńską „ Panoramą Północy” oraz w l. 1980-1981 – z warszawską redakcją „Konfrontacji”). Zamieszkał w Warszawie. Redagował własne nieperiodyczne pismo społeczno-kulturalne „Świat przez Okulary” (od 1992 r. ukazało się 14 numerów). Brak danych nt. dalszej działalności.
Był miłośnikiem i znawcą regionu elbląskiego, popularyzatorem regionalizmu. Uprawiał prozę reportażową oraz opowiadania.

Publikacje

W 1963 r. opublikowano w „Literach” jego debiut literacki, opowiadanie podpisane pseudonimem „Jacek Truso”.

  • Znaki zapytania (Gdańsk 1992) – zbiór reportaży
  • Czy boisz się żyć w Polsce? (Elbląg 1997) – zbiór reportaży
  • Kochankowie małych chłopców (Elbląg 2014) - książka wyróżniona w konkursie literackim "Debiut roku" w Gdyni

Bibliografia

  • Mieczysław Kurnatowski // W: Tomczyk, Ryszard: Elbląg literacki : rzecz o kształtowaniu się środowiska literackiego w Elblągu w l. 1945-1995 / Ryszard Tomczyk, Janusz Ryszkowski. – Elbląg: Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów, 2000. – S. 208-209.