Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Międzynarodowy festiwal połączony z konkursem jazzu tradycyjnego o doroczną nagrodę przyznawaną najlepszemu zespołowi i soliście. Festiwal stanowi kontynuację imprezy organizowanej przez Klub Jazzu Tradycyjnego przy Klubie Studentów Politechniki Warszawskiej „Stodoła” w latach 1965-1987. W Iławie organizowany od 1994 roku. Iławskie Centrum Kultury

Organizatorzy

Cel[1]

  • popularyzacja muzyki jazzowej
  • popieranie i promowanie twórczości zespołów i solistów uprawiających różne odmiany jazzu tradycyjnego
  • aktywizacja jazzowych środowisk twórczych
  • konfrontowanie osiągnięć muzyków z różnych środowisk
  • inspirowanie twórczego podejścia do najlepszych tradycji muzyki jazzowej

Historia

Pomysł organizacji festiwalu narodził się w 1965 roku w Klubie Jazzu Tradycyjnego działającego przy Klubie Studentów Politechniki Warszawskiej „Stodoła”. Początkowo „Złota Tarka” była nagrodą przyznawaną za rok ubiegły najlepszemu polskiemu zespołowi. W roku 1973 postanowiono poszerzyć formułę programową organizując, obok konkursu, festiwal jazzu tradycyjnego pod nazwą „Old Jazz Meeting”. Koncerty zaproszonych muzyków i zespołów odbywały się m.in. w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Od drugiej połowy lat osiemdziesiątych zaczynają mnożyć się przeszkody. Utrudnienia w dostępie do Sali Kongresowej oraz wycofanie się Klubu „Stodoła” ze współorganizacji imprezy, powodują, że w roku 1990 Festiwal odbył się po raz ostatni w Warszawie.[2]W roku 1993, dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Stanisława Cejrowskiego[3] koncepcja przeniesienia Festiwalu do Iławy uzyskała poparcie Rady Miasta i 12 sierpnia 1994 r. doszło reaktywacji Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Początkowo Festiwal w Iławie organizowany był bez konkursu.[4] W latach 1996-1997 wprowadzono do programu Festiwalu konkurs dla młodych wykonawców, a od 1998 roku przywrócono pierwotną formułę konkursu.

Edycje

Bibliografia

  1. Old Jazz Meeting Złota Tarka – Iława : Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego 1994-2000. – Olsztyn : Radio Olsztyn S.A, 2001.

Przypisy

  1. Cyt. za: Regulamin konkursu „Złota Tarka”.
  2. zob.: Bojanowski Jerzy, Old Jazz Meeting ’94, [W:] Old Jazz Meeting Złota Tarka – Iława : Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego 1994-2000, Olsztyn, Radio Olsztyn S.A, 2001, s. 9-10.
  3. Ojca znanego podróżnika Wojciecha Cejrowskiego.
  4. Wręczane były jedynie nagrody za całokształt działalności artystycznej oraz honorowe wyróżnienia dla działaczy, sponsorów i dziennikarzy zajmujących się popularyzacją jazzu.

Zobacz też