Iławskie Centrum Kultury

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Samorządowa instytucja kultury działająca od 1995 r.

Dyrektor

Siedziby

  • budynek kina X Muza,
  • dawny Osiedlowy Dom Kultury przy ul. Skłodowskiej,
  • Amfiteatr im. Louisa Armstronga nad Małym Jeziorakiem
  • Miejska Biblioteka Publiczna przy ulicy Jagiellończyka.

Przejściowo w jej skład wchodziły również: Zajazd Wielka Żuława, Miejski Dom Kultury przy ul. Kościuszki i Miejska Hala Sportowo – Widowiskowa.

Historia

Iławskie Centrum Kultury rozpoczęło działalność 1 kwietnia 1995 r. wskutek połączenia Miejskiego Domu Kultury w Iławie i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie

29 grudnia 1999 r. iławscy radni podjęli uchwałę o połączeniu Iławskiego Centrum Kultury z Centrum Sportu i Rekreacji w Iławskie Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, które zainaugurowało działalność trzy dni później. Jednakże już w następnym roku sfera turystyki znalazła się w obszarze kompetencji Działu Promocji Miasta. Od 1 marca 2004 r. dziedziny kultury i sportu funkcjonują znów oddzielnie.

Na mocy uchwał Rady Miasta reaktywowano Iławskie Centrum Kultury oraz powołano Centrum Sportu Rekreacji i Turystyki.

Najważniejsze imprezy

Każdego roku najważniejszym wydarzeniem artystycznym w Iławie jest odbywający się w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting – Złota Tarka. Impreza odbywa się w Iławie od 1994 r.

Międzynarodowy charakter ma również festiwal pieśni żeglarskiej Jeziorak Szanty (Jeziorak Shanties Meeting). Impreza odbywa się od 1996 r. w lipcu. Na scenie występują czołowi wykonawcy tego gatunku.

Od 1993 r. organizowany jest cykl imprez p.t. „Lato w Iławie”. Koncerty tworzą szeroką panoramę gatunków: od rocka, bluesa, przez muzykę ludową, po występy kabaretów, chórów i zespołów dziecięcych.

Animacja kulturalna

ICK współpracuje z działającymi w tej dziedzinie stowarzyszeniami i organizacjami. Zapewnia im opiekę instruktażową i merytoryczną, ułatwia organizację imprez i zabezpiecza je od strony technicznej. Formowanie i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży dokonuje się głównie poprzez ciągłą pracę sekcji, zespołów i kół zainteresowań.

Biblioteka

W głównej siedzibie Biblioteki Miejskiej przy ul. Jagiellończyka znajdują się: wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia ogólna i oddział dla dzieci. Filia mieści się w dawnym Osiedlowym Domu Kultury przy ul. Skłodowskiej. Księgozbiór obejmuje ok. 120 tys. woluminów, zaś prenumerata około 80 tytułów czasopism. Zasoby zawierają również bogaty zbiór materiałów audiowizualnych i dokumentów elektronicznych. Z biblioteki korzysta ponad 9 tys. czytelników.

Biblioteka Miejska realizuje także zadania biblioteki powiatowej. Ta dziedzina działalności obejmuje opiekę metodyczną nad bibliotekami na terenie powiatu iławskiego, organizowanie szkoleń, pomoc we wdrażaniu oprogramowania komputerowego i w organizowaniu różnego rodzaju akcji czytelniczych.

Multimedia


Film udostępniony w ramach projektu Regionalna Kronika Filmowa

Zobacz też

Bibliografia

  1. http://www.ickilawa.pl/