Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka – Iława 1994

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Dwudziesta czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” i jako pierwsza zorganizowana w Iławie w dniach 12 – 14 sierpnia 1994 r.

Organizator

Przebieg[1]

Pierwsza edycja Festiwalu w Iławie rozpoczęła się 12 sierpnia wieczornym rejsem statku „Missisipi-New Orlean” po Jeziorku na trasie Iława-Sarnówek. Na pokładzie koncertowała Asocjacja „Hagaw”. W Sarnówku pasażerów przywitała grupa „Gold Washboard”, a potem odbyło się jam session przy ognisku. Główne koncerty odbyły się w dwa pozostałe dni w muszli koncertowej parku miejskiego. Koncerty trwały od godz. 14 do 23 i uczestniczyły w nich: Asocjacja „Hagaw”, „Boba Jazz Band”, „Swingtet Janusza Zbieglińskiego, „Swing Orchestra Cracow”, „Gold Washboard”, „The New Sami Swoi” z amerykańskim wokalistą Wayne Bartlettem. Oprócz tego specjalne programy przygotowali Jan Ptaszyn Wróblewski z „Capellą Varsoviensis” oraz Janusz Szprot z udziałem trębacza Imera Demirera i wokalistką Cindy McPherson. Pojawiły się też młode zespoły i nieznani jeszcze wówczas wykonawcy: grupa wokalna „Five Lines” z Łodzi, zespół „Enema” z Iławy, „Syrbacy” z Milanówka. Podczas tej edycji nie przeprowadzono konkursu, ale przyznano dwie honorowe „Złote Tarki” za całokształt twórczości dla Janusza Zabieglińskiego i Jana Boby. Po raz pierwszy też w dniu 13 sierpnia z ratuszowego balkonu został wykonany na trąbce przez Henryka Majewskiego hejnał miasta Iławy.

Bibliografia

  1. Old Jazz Meeting Złota Tarka – Iława : Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego 1994-2000. – Olsztyn : Radio Olsztyn S.A, 2001.

Przypisy

  1. Zob.: Bojanowski Jerzy, Old Jazz Meeting ’94, [W:] Old Jazz Meeting Złota Tarka – Iława : Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego 1994-2000, Olsztyn, Radio Olsztyn S.A, 2001, s. 9, 11, 13.

Zobacz też