Maria Magdalena Potocka

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Autorka tkanin artystycznych, malarka

Biografia

Urodziła się i wychowała w Warszawie. W latach szkolnych i studenckich często odwiedzała Warmię i Mazury, m.in. jako uczestniczka obozów harcerskich. Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Do Olsztyna przyjechała na staż. Od tamtej pory mieszka w stolicy Warmii i Mazur.

Twórczość

Od ponad 20 lat zajmuje się tkactwem artystycznym. Ukończyła kurs tkactwa artystycznego pod kierunkiem Marii Rubik-Grabskiej. Sztukę tę doskonaliła w Kole Tkackim w Olsztynie, z którym nadal utrzymuje kontakt, uczestnicząc w wystawach i wycieczkach. Tworzy niepowtarzalne wzory, wykonując gobeliny, klimy, dywany, szyjąc techniką patchworku narzuty, poduszki. Jej pasją jest także malarstwo i rysunek. Najczęściej posługuje się pastelami. Tematyka jej prac jest różnorodna, najczęściej nawiązuje do motywów roślinnych (drzewa). Swoje prace wykonuje głównie z wełny. Wciąż poszukuje nowych tematów i form. Wykonuje także obrazy technika batiku.

Wystawy

Jej tkaniny prezentowane były na wystawach lokalnych, zarówno wojewódzkich jak i ogólnopolskich, m.in. w Turku i Bydgoszczy, gdzie zdobywała wyróżnienia i nagrody. W 2002 r. otrzymała I Nagrodę Złotego Tura na VII Ogólnopolskim Konkursie Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej w Turku. W pracowni Barbary Hulanickiej wykonała repliki XVIII-wiecznych dywanów mazurskich. Przez wiele lat prowadziła Koło Tkackie w Miejskim Ośrodku Kultury w Dywitach ucząc dzieci sztuki tkackiej. Jej wychowankowie zostali laureatami III Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Dzieci i Młodzieży „SILESIANY 1999”.[1] W maju 2010 r. zaprezentowała swoje prace plastyczne oraz tkaniny podczas IX przeglądu prac artystów ze Związku Plastyków Warmii i Mazur w Galerii Spichlerz Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. We wrześniu 2004 r. w Galerii „Baszta Bociania” w Dobrym Mieście odbył się wernisaż jest pierwszej indywidualnej ekspozycji. Na wystawie znalazły się m.in. gobeliny, mazurskie dywany i batiki.

Udział w organizacjach

Jest członkinią Związku Plastyków Warmii i Mazur w Olsztynie. Pełniła także funkcję prezesa tego stowarzyszenia.

Przypisy

  1. Archiwum Galerii „Bociania Baszta” w Dobrym Mieście.

Zobacz też

Wizytówka artystki na stronie www.plastycy.artneo.pl