Lucyna Płoska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

(1957- ) – nauczycielka, artysta plastyk, malarka

Biografia

Urodziła się 16 listopada 1957 r. w Bartoszycach. Ukończyła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Sztuk Pięknych, a także studia podyplomowe w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Mieszka i pracuje w Bartoszycach.

Działalność

Pracuje jako nauczyciel wychowania plastycznego w bartoszyckich szkołach średnich. Uczestniczyła w plenerach plastyki nieprofesjonalnej. W 1998 r. zorganizowała w Bartoszyckim Domu Kultury wernisaż uczestnikom koła plastycznego pt. Obrazy dywany.

Twórczość

Jej malarstwo jest tematycznie różne, choć jego wspólną cechą jest ekspresja daleka od realizmu. „Ciepła, czasem chłodna i kontrastowa kolorystyka obrazów dodaje ekspresji i dynamiki malarstwu Lucyny. Obcowanie z właśnie takimi dziełami sprawia dużo radości i nastraja optymizmem.”[1]

Wystawy

Jej prace pokazywano na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, w tym m.in. w:

Wyróżnienia i nagrody

  • Nagroda Burmistrza Miasta Bartoszyc za realizacje malarskie w Szkole Podstawowej nr 2 (2000)

Przypisy

  1. Urszula Kręgiel, Recenzja, materiał zamieszczony na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach.

Bibliografia

  1. Bachar, Jan: Plenery bezledzkie 1979-2001 : malarstwo, akwarela, gwasz, pastele, rysunek, grafika, rzeźba / Jan Bachar ; [zespół red. Jan Bachar et al.]. - Olsztyn : Edytor „Wers”, 2002. – S. 225.

Zobacz też