Lidia Sawczuk

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Zbiory własne artystki.

(1942- ) - malarka

Biografia

Urodziła się w Łucku na Wołyniu. Po 1945 r. zamieszkała w Olsztynie, do którego przyjechała z rodzicami Nadzieją i Bazylim Sawczukiem, jednym z założycieli olsztyńskiej Filharmonii i jej długoletnim muzykiem. Była uczennicą Aleksandra Wydorskiego i Zofii Hudyki. Przełomem w jej życiu były warsztaty plastyczne w Nowym i Starym Sączu w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Tam spotkała profesora Wiktora Zina znanego z telewizyjnego programu "Piórkiem i węglem". I to było przełomem w artystycznej wędrówce. Od trzydziestu pięciu lat zajmuje się malarstwem.

Działalność

Jest czynnym członkiem Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie, Związku Plastyków Warmii i Mazur oraz Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”. Od 2001 roku prowadzi pracownię plastyczną "Werniks" przy Przedsiębiorstwie Usługowo-Produkcyjnym „Wulkan” w Olsztynie, a od 2014 r., po zmianie siedziby, przy Związku Plastyków Warmii i Mazur. W latach 2007-2012 prowadziła charytatywne zajęcia plastyczne z chorymi dziećmi w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szymanowie k/Morąga. Brała udział w aukcjach, prowadzonych na powyższy cel, gdzie zlicytowano wiele prac artystki.

Twórczość

Praca L. Sawczuk pt. Po kąpieli.
Źródło: http://www.plastycy.artneo.pl/

Zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelą, pastelą. Tematyką prac są portrety, zwierzęta, martwa natura, pejzaże oraz kopie dzieł wielkich mistrzów.

Wystawy

Prezentowała swoje prace na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in. akwareli w Kolonii (Niemcy), Dobrym Mieście, Katowicach, Kętrzynie, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Nowym Sączu czy Olsztynie. Gościła w olsztyńskim Miejskim Ośrodku Kultury, w katowickim Biurze Wystaw Artystycznych, w Muzeum Narodowym o/Kraków. Od 1986 r. bierze udział we wszystkich przeglądach Klubu Plastyka Amatora "Sąsiedzi" przy Miejskim Ośrodku Kultury, obecnie Stowarzyszenia. Brała udział w II Wojewódzkim Triennale i Biennale. W 1999 r. prezentowała swe prace na międzynarodowej wystawie w Brukseli, gdzie została wyróżniona. Uczestniczy we wszystkich Przeglądach Twórczości Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie i Związku Plastyków Warmii i Mazur.

Osiągnięcia

W latach 1970-1980 otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużonym dla Warmii I Mazur” i "Zasłużonym dla Ruchu Spółdzielczego". Jej prace publikowane były w kwartalnikach krakowskich „Słowem i Kształtem” . W latach 1990-2001 otrzymała wiele nagród i wyróżnień na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą (m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Pałacu Pugetów oraz w Galerii Sztuk w Krakowie). Na Festiwalu Bardzo Szczególnych Sztuk w Katowicach otrzymała medal "Człowiek Witruwiański" Leonardo da Vinci. Olsztyńskie Planetarium w 2009 r. przyznało jej I nagrodę za cykl prac pod tytułem Odkryj Wszechświat Dla Siebie.

Bibliografia

  1. XXV Przegląd Twórczości Klubu Plastyka Amatora Sąsiedzi / Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. - Olsztyn: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, 2005.
  2. Wernisaż w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie w lutym 2014.
  3. Galeria Amfilada w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, Benefis z okazji długoletniej pracy artystycznej i dorobku w dziedzinie malarstwa, czerwiec 2017.

Zobacz też

  • http://www.plastycy.artneo.pl/ - informacje o artystce oraz galeria jej prac na stronie
  • Encyklopedia Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej, wyd. Oxford Londyn, 2015.