Krzysztof Jaworski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, wokalista, producent muzyczny (pseud. „Dżawor”)
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie.
Krzysztof "Dżawor" Jaworski z Andrzejem Cieślakiem przed Wysoką Bramą w Olsztynie, 14 sierpnia 2014 r.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

Biografia

Urodził się w Białymstoku, ale szkołę podstawową i średnią ukończył w Olsztynie. Studia natomiast na Politechnice Białostockiej. Z wykształcenia jest inżynierem budowy dróg, ulic, mostów i lotnisk[1]. Jest także absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie, gdzie również był wykładowcą oraz współzałożycielem grupy „Harlem”. Obecnie mieszka w Olsztynie i Warszawie.

Działalność

Zadebiutował z białostockim zespołem "Formacja Prorock", w którym był wokalistą. Formacja była laureatem Złotej Dziesiątki na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Młodzieżowej we Wrocławiu. Grał także w grupie "Syberia" , "ART Rock" (laureat Festiwalu w Jarocinie) oraz w bluesowej "Red Wine". Był gitarzystą w grupie "Babsztyl", z którą koncertował w Polsce, Szwecji, Niemczech i Rosji. Jest także autorem muzyki do filmów i seriali telewizyjnych, m.in. "Adam i Ewa", dla którego skomponował piosenkę "Orfeusz", oraz współautorem (wraz z Piotrem Mikołajczakiem) oprawy muzycznej i opieki artystycznej programu "Zwyczajni Niezwyczajni".

Ciekawostki

  • W 2005 roku, został wybrany przez magazyn muzyczny "Gitara i Bas" trzecim gitarzystą w Polsce.

Dyskografia

  • Mucha (1996) – płyta solowa

Przypisy

  1. Krzysztof Jaworski o sobie http://www.harlem.type.pl.

Bibliografia

  1. Jaworski, Krzysztof: W górę, schodami do muzycznego nieba / Krzysztof Jaworski ; rozm. przepr. Jacek Niedźwiecki // „Gazeta Olsztyńska”. – 2009, nr 148, s. 17.