Konkurs o Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Seweryna Pieniężnego Kałamarz 2010

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Druga edycja Konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Seweryna Pieniężnego „Kałamarz”, zorganizowana przez Olsztyński Oddział Stowarzyszenia jesienią 2010 r.

Organizatorzy

Kapituła

Cel

  • promocja dobrego dziennikarstwa Warmii, Mazur i Powiśla

Nominowani

Nagroda

Laureat

Wyróżnienie

Przebieg

Olsztyński Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zorganizował konkurs dla dziennikarzy z Warmii i Mazur o nagrodę im. Seweryna Pieniężnego po raz drugi. Do edycji 2010 zgłoszono materiały publikowane lub emitowane w okresie od września 2009 do września 2010, autorstwa ponad trzydziestu dziennikarzy pochodzących z regionu Warmii i Mazur. Kapituła obradowała 6 października 2010 r. Laureatką opisywanej edycji została Iwona Trusewicz. Jury najwyżej oceniło reportaże z Warmii i Mazur (np. „Mazurskim szlakiem Marion i Sisi”, „Wpuszczeni w zalew”, „Koza dobra na kryzys i turystów”, „Z Generałem wzdłuż Pasłęki”) autorstwa publicystki, publikowane w „Rzeczpospolitej”. Członkowie Kapituły jednogłośnie zdecydowali o przyznaniu nagrody, uzasadniając werdykt „mistrzowskim uprawianiem najtrudniejszego i niestety zanikającego gatunku dziennikarskiego – reportażu”. Podkreślono również, że Trusewicz w swoich reportażach – jako świadek lub uczestnik wydarzeń – oparła się na autentycznych, zabranych osobiście materiałach, które interesująco opracowując, zarówno dostarcza rzetelnych informacji jak i kształtuje opinie czytelników. Kapituła przyznała również wyróżnienie Adamowi Krzykowskiemu i Tomaszowi Sklinsmontowi za wysoki profesjonalizm oraz poruszanie ważnych społecznie problemów w reportażach telewizyjnych (np. „Szpitalne błędy”, „Zabawy w gimnazjach”, „Orgie zamiast nauki”). Wynik konkursu ogłoszono podczas uroczystości 21 października 2010 r. (czwartek) w olsztyńskiej restauracji „U Artystów”. Imprezę uświetnili Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, oraz Stefan Truszczyński, sekretarz generalny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, który wręczał nagrody. Po zakończeniu gali laureatka złożyła kwiaty na obelisku upamiętniającym Seweryna Pieniężnego, patrona nagrody.

Bibliografia

  1. (tj): Nagrody za dobre, reporterskie pióro : kałamarze w pewnych rękach / (tj) // „Bez Wierszówki”. – 2010, nr 9, s. 1,2.