Konkurs Czytelniczy Moja lektura w trakcie choroby

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Projekt o charakterze konkursowym – o zasięgu wojewódzkim – zorganizowany w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 1988 r. w Olsztynie.

Organizator

Jury

Opis

Konkurs adresowano do wszystkich grup wiekowych czytelników (zarówno dzieciom i młodzieży jak i dorosłym) Warmii i Mazur, dotkniętych długotrwałą chorobą lub kalectwem – w tym niewidomych i niedowidzących oraz głuchych. Według założeń konkursu uczestnicy mieli ocenić przeczytane w ostatnim okresie książki. Warunkiem uczestnictwa było również nadesłanie odpowiedzi na konkretne pytania:

  • Jakie książki przeczytałem ostatnio? (podać autora i tytuł)
  • Które z przeczytanych zasługują na szczególną uwagę i dlaczego?

W finale konkursu udział wzięło 237 czytelników – 221 kobiet i 106 mężczyzn – z różnych grup wiekowych. Wśród nich było 63 dzieci do lat 15, 23 – młodzież do lat 19, 91 to ludzie w wieku emerytalnym. 157 osób było mieszkańcami wsi, zaś 170 – z miast. Najwięcej prac napłynęło z miejscowości z okolic Lidzbarka Warmińskiego (31), Szczytna i Olsztyna (po 24), Nidzicy i Zalewa (po 21), Bartoszy (18), Morąga (17) i gminy Dźwierzuty (15). Wnioski płynące z odpowiedzi na pytania konkursowe świadczą, iż ludzi chorzy najczęściej szukają w lekturze rekompensaty przeżyć, zapomnienia o własnym bólu, rozproszenia monotonii oraz metody przezwyciężenia depresji. Nagrody pierwszego stopnia stanowiły magnetofony kasetowe oraz radio. Jako nagrody drugiego i trzeciego stopnia wyznaczono cenne wydawnictwa książkowe oraz tranzystory i inne nagrody rzeczowe. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 4 czerwca w Sali konferencyjnej WZGS (ul. Mickiewicza).

Laureaci

Nagrody pierwszego stopnia

Nagrody drugiego stopnia

Nagrody trzeciego stopnia

Wyróżnienia

Bibliografia

  1. J.S.: Książka w chorobie” / J.S. // „Gazeta Olsztyńska”. – 1988, nr 36, s. 6.
  2. Finał konkursu „Moja lektura w trakcie choroby” // „Gazeta Olsztyńska”. – 1988, nr 124, s. 6.
  3. Konkurs „Moja lektura w czasie choroby” // „Gazeta Olsztyńska”. – 1987, nr 297, s. 6.