Henryk Jakubiec

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1938-) – Olsztyński poeta, dziennikarz i bibliotekarz

Biografia

Urodził się 23 kwietnia 1938 r. w Kolonii Stężyca (peryferie Krasnegostawu – woj. chełmskie) w rodzinie robotniczej. Do liceum ogólnokształcącego uczęszczał w Krasnymstawie, naukę kontynuował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – studia historyczne ukończył w 1962 r. W l. 80-tych, po zaliczeniu egzaminów na Uniwersytecie Gdańskim w zakresie studiów doktoranckich, nie ukończył dysertacji („Recepcja polskiej powieści historycznej na wsi w województwie olsztyńskim”) – z powodu śmierci promotora prof. dr. hab. Karola Głombiowskiego oraz przez wybuch stanu wojennego. Zamieszkał w Olsztynie. Przez wiele lat pracował w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (obecnej Wojewódzkiej) w Olsztynie jako instruktor i kierownik (dział instrukcyjno-metodyczny). W latach 1971-1972 przewodniczący olsztyńskiego ruchu – Korespondencyjny Klub Młodych Pisarzy. Pracował również w olsztyńskiej rozgłośni Polskiego Radia. Współredaktor pisma fachowego dla bibliotekarzy „Bibliotekarz Olsztyński” oraz wkładki literackiej Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy do czasopisma „Kormoran”, czyli edycji „Kormoran Literacki”. Współzałożyciel i wieloletni członek Warmińskiego Klubu Katolików. Sekretarz Komisji Zakładowej „Solidarność” przy Okręgowych Inspektoracie pracy w Olsztynie.

Twórczość

W 1965 r. debiutował wierszem "Nie odchodź" opublikowanym w „ Słowie na Warmii i Mazurach”. Publikował poezję oraz artykuły w prasie regionalnej (m.in. „ Gazecie Olsztyńskiej”, „ Warmii i Mazurach”, „ Naszej Wsi”) oraz ogólnokrajowej.

Publikacje

  • Kształty cienia. – Olsztyn: Wydawnictwo „Pojezierze”, 1967
  • W szczerym polu. – Olsztyn: ZSMP ; Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego, 1978
  • Leśne pastwiska. – Olsztyn: Wydawnictwo „Pojezierze”, 1982
  • Odnajdywanie światła. – Olsztyn: nakł. autora, 1994

Jego wiersze publikowano również w wydawnictwach zbiorowych, antologiach i almanachach.

Nagrody i wyróżnienia

  • 1961 – III „Wiosna Poetycka” w Lublinie (za cykl Istota życia)
  • 1968 – 3. nagroda w konkursie literackim Wydziału Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz Oddziału Związku Literatów Polskich (za cykl Integracje)

Bibliografia

  1. Rzeczywistość w poezji : życie i wyobraźnia // „Gazeta Olsztyńska”. - 1979, nr 9, s. 5.
  2. Rojek, Józef Jacek: Wstęp // w: Jakubiec, Henryk: Odnajdywanie światła / Henryk Jakubiec. – Olsztyn: nakł. Aut., 1994. – S. 5-9.
  3. Złakowski, Zenon: Srebrne iskry / Zenon Złakowski // „Gazeta Warmińska”. - 1994, nr 27, s. 8.