Kaplica pw. św. Jana Nepomucena w Olsztynie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek architektury sakralnej wzniesiony na początku XX wieku.

Lokalizacja

Kaplica została wybudowana na terenie wsi Dajtki. Obecnie jest to dzielnica Olsztyna, a obiekt znajduje się przy ulicy Sielskiej.

Historia

Kaplica została wzniesiona w 1909 roku, jako cmentarna. Jej poświęcenia dokonano w 1913 roku. Po II wojnie światowej, z biegiem lat przestała pełnić swoje funkcje. Na początku lat 90-tych XX wieku, z powodu dewastacji, proboszcz tutejszej parafii zdecydował o zamurowaniu okien i drzwi kaplicy, by w ten sposób czasowo ją zabezpieczyć.

Opis

Kaplica została zbudowana na rzucie kwadratu i przykryta dachem krzyżowym, po środku którego dobudowano filarową sterczynę z chorągiewką i datą 1909. W kaplicy znajdowały się trzy obrazy, w tym obraz św. Jana Nepomucena namalowany pod koniec XVIII wieku – w barokowej ramie, z elementami metalowymi nałożonymi na płótno. Obraz przeniesiono z kaplicy, która w XVIII wieku znajdowała się przy ul. Klebarskiej (obecnie aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego).

Ciekawostki

  • Obraz św. Jana Nepomucena w 1973 roku został wysłany do renowacji do jednej z pracowni konserwatorskich w Krakowie. Przez wiele lat nikt jednak nie potrafił powiedzieć, gdzie tak naprawdę się znajduje. W połowie pierwszej dekady XXI wieku został odnaleziony i obecnie znajduje się w nawie głównej kościoła pw. Chrystusa Zmartwychwstałego w olsztyńskich Dajtkach.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Kopiczko, Andrzej: Kościoły i kaplice w Olsztynie / Andrzej Kopiczko. - Olsztyn : AD REM, 2000. – S. 34.
  2. Piechocki, Stanisław: Olsztyn magiczny / Stanisław Piechocki. - Olsztyn : Remix, 2002. – S. 31-32.
  3. Szydłowski, Grzegorz: Święty się odnalazł: powtórne odkrycie obrazu św. Jana Nepomucena / Grzegorz Szydłowski // „Gazeta Wyborcza”. – 2003, nr 210, dod. Olsztyn, s. 4.