Kaplica przy Szpitalu Mariackim w Olsztynie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. K. Romulewicz. 2013 rok.
Rzygacz w kształcie konika polnego.
Fot. K. Romulewicz. 2013 rok.
Boczne wejście do kaplicy.
Fot. K. Romulewicz. 2013 rok.

Zabytek architektury wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku.

Lokalizacja

Kaplicę wzniesiono w ramach kompleksu szpitala Mariackiego w Olsztynie, wybudowanego na północnym brzegu Łyny, w pobliżu szosy prowadzącej do Jarot (niem. Jommendorfstraße, obecna ulica Niepodległości).

Historia

Budowę szpitala miejskiego w Olsztynie rozpoczęto w 1864 roku. W latach 1864-1870 wzniesiono także kaplicę. W 1971 roku wpisano ją do rejestru zabytków.

Opis

Budynek posiada trzy kondygnacje użytkowe: w przyziemiu część kapłańską z ołtarzem, wyżej zaś dwie galerie dla chorych, bezpośrednio skomunikowane z parterem i piętrem szpitala. Przez kruchtę w przyziemiu można do niej wejść bezpośrednio z zewnątrz. Charakteryzują ją wysokie, ostrołukowe, witrażowe okna, uskokowe skarpy i sklepienie krzyżowo-żebrowe we wnętrzu. W jej wystroju dominuje neogotycki ołtarz. W pierwszej kondygnacji w skrzydłach bocznych znajdują się rzeźby św. Józefa i św. Wincentego a'Paulo, założyciela szarytek, które prowadziły szpital w latach 1867-1922. W drugiej kondygnacji, stanowiącej też zwieńczenie ołtarza, umieszczono figurę Niepokalanego Poczęcia NMP. Na samym dole, w przedniej części ołtarza, znajduje się relief baranka z chorągiewką. Na ścianie po lewej stronie zawieszono XlX-wieczny krucyfiks. Witraże wykonano ze szkła kolorowego bez wizerunków i symboli. W kaplicy znajduje się XVII-wieczne epitafium kanonika warmińskiego Alberta Nowiejskiego. Pochodzi ono z dawnego kościoła Świętego Ducha, który znajdował się w obrębie obecnej ulicy Asnyka.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Kopiczko, Andrzej: Kościoły i kaplice w Olsztynie / Andrzej Kopiczko. - Olsztyn : AD REM, 2000. – S. 132-134.
  2. Mierzyński, Sebastian: Kaplica, co burze przetrwała / Sebastian Mierzyński // „Gazeta Olsztyńska”. – 2003, nr 44, dod. „Reporter”, nr 10, s. 12-13.
  3. Olechowska, Marzena: Milczące organy, milczący dzwon: historia szpitalnej kaplicy / Marzena Olechowska // „Gazeta Wyborcza”. – 2003, nr 52, dod. „Olsztyn”, s. 5.
  4. Rzempołuch, Andrzej: Architektura i urbanistyka Olsztyna 1353-1953: od założenia miasta po odbudowę ze zniszczeń wojennych / Andrzej Rzempołuch. - Olsztyn : Urząd Miasta: Remix, 2005. – S. 76-80.