Johann Wolfgang Niklaus

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Zbiory WBP w Olsztynie
Niklaus pierwszy z lewej.
Źródło: Archiwum WBP w Olsztynie

Aktor, śpiewak, muzyk, reżyser, teatrolog, etnolog, animator kultury, wiceprezes Stowarzyszenia Teatr „Węgajty”, kierownik Scholi Teatru „Węgajty”, dyrektor artystyczny projektu Międzynarodowe Spotkania Dramat i Liturgia 2002-2003. Do 2011 r. pracownik i animator kultury w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Biografia

Urodzony w Monachium (Niemcy), syn śpiewaka operowego. Studiował teatrologię, etnologię i romanistykę na Uniwersytecie Wiedeńskim. Ukończył cykl kursów aktorskich w Dramatisches Zentrum w Wiedniu. W l. 1979-1980 odbywał staż w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Asystent reżysera w Centrum Poszukiwań Teatralnych w Pontederze (1980). W latach 80-tych prowadził studencką grupę teatralną w Dramatisches Zentrum w Wiedniu. Aktor i muzyk w teatrze „Gardzienice” (1981-1985), gdzie poznał Małgorzatę Dżygadło, studentkę Józefa Szajny na Wydziale Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, która miała tam praktykę studencką. Pobrali się w 1985 r. (mają dwoje dzieci). W 1986 roku zamieszkali na Warmii – obecnie mieszkają w Nowym Kawkowie niedaleko Węgajt. Od 1994 r. jest dyrektorem artystycznym Scholi Teatru „Węgajty”, autor projektu Międzynarodowe Spotkania „Dramat i Liturgia”.

Praca

Aktor i muzyk w spektaklach:

reżyser i solista dramatów liturgicznych Scholi Teatru „Węgajty”:

Bibliografia

  1. Niklaus, Wolfgang: Misterium wcielenia : z Wolfgangiem Niklausem, kierownikiem Scholi Teatru Wiejskiego „Węgajty” rozmawia Jacek Borkowicz // „Więź”. - 1999, nr 3, s. 49-60.
  2. Panasik, Krzysztof: Sezon nowych nadziei / Krzysztof Panasik // „Gazeta Olsztyńska”. - 1999, nr 178, s. 20.
  3. Segiet, Janusz: Mutka, Wacek i Wolf : wieczory teatralne / Janusz Segiet // „Gazeta Olsztyńska”. - 1989 nr 54 s. 1, 5.