Joanna Sinderewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Dziedzictwo kulturowe Ziemi Oleckiej, Pod red. Janiny Anuszkiewicz, Olecko, 2003.
Źródło: [1]

(1966 - ) – twórca ludowy, malarka, hafciarka i koronkarka

Biografia

Urodziła się 15 marca 1966 r. w Kowalach Oleckich. Mieszka w Monetach, jest terapeutą w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kowalach Oleckich. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny. Jest radną Rady Gminy Kowale Oleckie.

Twórczość

Pierwsze próby artystyczne związane są z hafciarstwem. Swoje prace wykonywała haftem krzyżykowym i richelieu. Na warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny w Kronowie w 1996 r. poznała tajniki malarstwa olejnego. Następnie zaczęła malować tuszem oraz akwarelą. Zainteresowała się batikiem. tematem jej dzieł jest związek z przyrodą oraz tradycje wiejskie. Również podejmuje tematy sakralne. Jej obraz Chrystus znajduje się w kościele w Szarejkach.

Działalność

Aktywnie działa w środowisku, w którym mieszka. Bierze udział w warsztatach gdzie przekazuje sztukę ludowaą, swoją wiedzę, np. w 2010 r. w warsztatach zorganizowanych przez Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich uczyła robić palmy oraz kwiaty z bibuły. Należy do Stowarzyszenia Monety, gdzie sprawowała funkcję skarbnika, obecnie jest wiceprezesem.

Wystawy

Brał udział w wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych i konkursach. M.in. :

Bibliografia

  • Dziedzictwo kulturowe Ziemi Oleckiej : praca zbiorowa / pod red. Janiny Anuszkiewicz. – Olecko : Stowarzyszenie Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny, 2003. – S. 91.