Bazyli Trojanowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rzeźbiarz przy pracy, Źródło: Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Źródło: [1]
Źródło: [2]
(1948- ) – rzeźbiarz ludowy

Biografia

Urodził się 25 kwietnia 1948 r. w Stopkach, w gminie Sępopol. Pracował na gospodarstwie rolnym. Po ciężkiej chorobie i pobycie w szpitalu nie mógł uprawiać gospodarstwa. Zainteresował się wówczas rzeźbą.

Twórczość

Rzeźbi wyłącznie w drewnie lipowym używając dłut. Wykonuje rzeźby o tematyce sakralnej i świeckiej. Najczęściej są to postaci świątków, dziadków, babć, grajków. Najdłuższa rzeźba miała 6 metrów i przedstawiała niedźwiedzia polującego na człowieka siedzącego na drzewie. Rzeźba Bazylego Trojanowskiego od kilku lat jest tradycyjną nagrodą w zawodach o Puchar „Wędkarza Polskiego”.

Wystawy

Brał udział w licznych wystawach zbiorowych, indywidualnych, plenerach oraz przeglądach, m.in.

Nagrody i odznaczenia

Trojanowski jest laureatem licznych nagród: dyplomów, książek, obrazów. Odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

Bibliografia

  1. Bazyli Trojanowski, Życiorys, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Sygn. 34/405
  2. Jencz, Agnieszka: Wizerunki z drzewa lipowego : z wizytą u… rzeźbiarza / Agnieszka Jencz // „Gazeta Olsztyńska”. – 2001, nr 174, dod. „Goniec Bartoszycki”, nr 30, s. 9.
  3. Sałata, Jerzy; Rzeźbiarz, który rozsławił Stopki : najpierw wystrugał człowieczka / Jerzy Sałata // „Dziennik Pojezierza”. – 1998, nr 47, s. 4.
  4. Żelazna, Agnieszka: Nie chcę i nie potrafię przestać rzeźbić : opowieść o rzeźbiarzu –amatorze / Agnieszka Żelazna // „Gazeta Olsztyńska”. – 2007, nr 301, s. 18.