Barbara Zysman

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Podczas wystawy autorskiej, MOK, Olsztyn, 2010.
Źródło: http://zysman.bloog.pl/
Drzewo, kilim.
Źródło: http://zysman.bloog.pl/
Moczary, suchy pastel.
Źródło: http://zysman.bloog.pl/
Zaproszenie na wystawę autorską, MOK, Olsztyn, 2010.
Źródło: http://zysman.bloog.pl/

Olsztyńska artystka amatorka, malarka, fotografik, autorka tkanin artystycznych

Biografia

Urodziła się w Mławie. Od wielu lat związana jest z Olsztynem. Bliskość przyrody wpłynęła na jej artystyczne inspiracje. Dzieciństwo i młodość spędziła nad Jeziorem Długim. Obecnie mieszka w pobliżu Jeziora Bartążek.

Twórczość

Pierwsze prace artystyczne stworzyła w Kole Tkactwa Artystycznego , działającego pod kierunkiem Marii Rubik-Grabskiej. Od tego czasu rozwija technikę tkacką. Zajmuje się także malarstwem olejnym i na jedwabiu, rysunkiem (suche pastele). Próbuje swoich sił w technice filcowania i decupage’u. Ważna częścią jej działań artystycznych jest fotografia, w której dominuje tematyka przyrodnicza (głównie ptaki, kwiaty, owady) a także pejzaże warmińskie z elementami architektury sakralnej. Jak sama twierdzi: „Chcę utrwalać i pokazywać świat, który przy codziennym zabieganiu umyka naszej uwadze”.[1]

Wystawy

Była uczestniczką regionalnych i krajowych przeglądów tkaniny unikatowej. Swoje prace eksponowała także w wystawach zbiorowych malarstwa oraz indywidualnych prezentacjach fotografii, m.in.: wernisaż malarstwa i rysunku „Wszechświat niecały”, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie (2010) oraz prezentacja fotografii w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie (2010) Uczestniczyła ponadto w ekspozycjach zbiorowych m.in. w Galerii Spichlerz (akwarele), Saloniku Wystawowym Pałacu Młodzieży przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach.

Udział w organizacjach

Jest członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur w Olsztynie. Należy też do Koła Plastyka Amatora „Sasiedzi” i Koła Plastyka „Werniks”.

Nagrody i wyróżnienia

Ciekawostki

Jej pozaartystyczną pasją jest wędkowanie oraz spotkania z wnukami.

Przypisy

  1. Barbara Zysman - autorka galerii zdjęć w szpitalu , materiał na stronie www.pulmonologia.olsztyn.pl

Zobacz też