Aurelia Luśnia

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: archiwum artystki

(1980- ) – wokalistka, nauczyciel śpiewu

Biografia

Urodziła się 7 grudnia 1980 r. w Olsztynie. Naukę śpiewu rozpoczęła w wieku dziewięciu lat w klubie piosenki dziecięcej pod kierownictwem Jerzego Bogdana. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Olsztynie (klasa śpiewu Jolanty Sołowiej) oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku (dyplom w 2004 r.), gdzie studiowała śpiew pod kierunkiem Wiesławy Maliszewskiej oraz aktorstwo pod kierunkiem Grzegorza Chrapkiewicza. Swoje umiejętności wokalne doskonali na warsztatach, szkoląc się pod okiem takich znawców jak: Marek Bałata, Elly Wright (warsztaty jazzowe w latach 1997 i 1998), Eugeniusz Sąsiadek, Ryszard Karczykowski (warsztaty śpiewu klasycznego w latach 1998 i 1999), Elżbieta Zapendowska i Andrzej Głowacki (warsztaty śpiewu rozrywkowego w 2003).

Działalność artystyczna

Od 1999 r. członkini olsztyńskiej grupy literacko-muzycznej Scena Babel, z którą wzięła udział m.in. w Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych (w latach 2001-2005), Olsztyńskim Lecie Artystycznym (w 2004 r.) oraz Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej – OPPA (2003 r.). Wielokrotnie koncertowała w Radiu Olsztyn, brała udział w spektaklu Romeo i Julia wykonanym w Olsztynie, koncercie laureatów Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie (2002 r.), oraz koncercie Vive la France (2007 r.).
Od 2003 r. współpracuje z kompozytorem i gitarzystą Pawłem Stankiewiczem, którego piosenki obok utworów własnych znalazły się w recitalu autorskim Taki ktoś oraz na debiutanckiej płycie Wracam do domu (2009 r.). Z recitalami i koncertami występowała w Olsztynie, Warszawie, Gdyni i Berlinie. Od 2003 r. współpracuje również z Ryszardem Szmitem. W 2008 r. nagrała piosenki do filmu Walta Disneya Dzwoneczek.

Jej debiutancka płyta „Wracam do domu” została wydana w 2009 r. Piosenka „Ze snów” z tejże płyty została hitem lata 2010r. Radia Olsztyn.

Druga płyta ‚Pozytywka‚ jest zadedykowana młodszej widowni, a piosenki z albumu często goszczą na antenie radiowej Trójki w programie ‚Zagadkowa niedziela’ Katarzyny Stoparczyk. Disneyowskie utwory, które znalazły się na płycie zostały również zaaranżowane na symfoniczny skład orkiestry i goszczą na scenach polskich filharmonii.

Aktualnie ukazał się trzeci, autorski album „Po godzinach”.Singiel „Nienazwany szkic” usłyszeć można na falach Radiowej Jedynki czy Radia Merkury oraz w jednej ze scen serialu ‚Przyjaciółki’. Płyta została bardzo pozytywnie przyjęta przez Marka Niedźwieckiego, co zaowocowało zaproszeniem do Jego audycji ‚Markomania’.

W 2015 roku Jej interpretacja piosenki „Ubóstwiam drakę” znalazła się na płycie „Jeremi Przyborawyśpiewany” obok takich artystów jak Kayah czy Justyna Steczkowska, nagrała również piosenki francuskie oraz żydowskie dla wydawnictwa MTJ wydane na płytach „Legendy piosenki francuskiej” oraz „Tradycja”. Aurelię usłyszeć można także na płytach „50 x Jacques Brel” oraz „46 x Paulo Conte”.

Na stałe współpracuje z olsztyńską grupą Scena Babel, z którą wielokrotnie miała przyjemność występować u boku Krzysztofa Kolbergera i Ewy Błaszczyk w programie „Śpieszmy się kochać ludzi..” do słów ks. J. Twardowskiego z muzyką H. F. Tabęckiego.

Pod koniec 2017 r. nagrała wraz z Maciej Stuhrem autorską piosenkę świąteczną ‚Idą idą święta’.

Nagrody i wyróżnienia

  • Laureatka III Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego(Gdańsk, Grand Prix 2015),
  • Laureatka Festiwalu piosenki kabaretowej J. Przybory(Warszawa 2013),
  • Laureatka Festiwalu operetkowo- -musicalowego Face to face(Poznań, Grand Prix 2011),
  • Wyróżnienie na I Europejskim Festiwalu Duetów Operetkowo-Musicalowych „Face to face” (Poznań, 2009)
  • Wyróżnienie podczas XXXIII Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” (Olsztyn, 2006)
  • Wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej (Warszawa, 2002)

Dyskografia

  • Wracam do domu / [wyk.] Aurelia Luśnia. Warszawa : 2009.

Bibliografia

  1. Janków-Mazurkiewicz, Katarzyna: Niejednoznaczne piosenki Aurelii / Katarzyna Janków-Mazurkiewicz. – Il. // „Nasz Olsztyniak”. – Nr 429 (2007), s. 10.
  2. Luśnia, Aurelia: Ten materiał dedykuję mojemu miastu / Aurelia Luśnia ; rozm. Beata Waś. – Il. // „Gazeta Olsztyńska”. – 2007, nr 195, s. 9.

Zobacz też