Agata Wilińska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Dyrygent, pedagog muzyczny.

Biografia

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie oraz Akademii Muzycznej w Warszawie. Klasę dyrygentury chóralnej ukończyła z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. H. Wojnarowskiego w 1987 r. W 2003 r. zrealizowała przewód artystyczny na Akademii Muzycznej w Warszawie i uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych.
Obecnie pracuje w swojej macierzystej placówce w Olsztynie. Jej dorobek pedagogiczny to liczne grono laureatów konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Działalność artystyczna

Działalność na rzecz chórów olsztyńskich rozpoczęła już w czasach szkolnych. Od 1982 r. jest chórzystką Olsztyńskiego Chóru Kameralnego Collegium Musicum. Od roku 1990 prowadzi chóry w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie: w latach 1992-2004 chór młodzieżowy „Continuo”, a od 1990 r. chór dziecięco-młodzieżowy „Cantabile”. Od roku 1997 r. współpracuje jako dyrygent z chórem Collegium Baccalarum.
Ze swoimi zespołami zdobyła szereg nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach chóralnych, m.in. w Rumii, Legnicy, Warszawie, Bratysławie (Słowacja), Ołomuńcu (Czechy), Linz (Austria), Nerpeelt (Belgia), Ohrid (Macedonia). Koncertowała niemal w całej Europie oraz USA.

Nagrody i odznaczenia

  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (1990)
  • Brązowy Krzyż Zasługi (2002)
  • Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2003)
  • Nagroda Marszałka Województwa (2007)
  • Brązowy Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008)
  • Medal Prezydenta Miasta „Statuetka św. Jakuba”

Zobacz też