Olsztyński Chór Collegium Baccalarum

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: archiwum chóru
Plakat informujący o jednym z koncertów chóru
Źródło: archiwum WBP w Olsztynie

Amatorski chór mieszany, działający w Olsztynie od 1987 r.

Historia

Chór powstał w 1987 roku – spotkanie założycielskie odbyło się 16 października w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olsztynie. Jego założycielami byli: Lechosław Ragan oraz nauczycielki Janina Rusak i Barbara Rytwińska. Początkowo zespół działał pod patronatem ZNP i Kuratorium Oświaty w Olsztynie, później także SSK „Pojezierze” oraz Pałacu Młodzieży w Olsztynie. W jego skład wchodzili głównie nauczyciele i ich rodziny. Z biegiem lat skład i rola chóru nieco się zmieniły i obecnie w skład zespołu wchodzą przedstawiciele różnych profesji.
Zespół wykonuje utwory kompozytorów polskich i zagranicznych. Wśród nich są pieśni staropolskie, religijne, ludowe oraz kompozycje współczesne. Koncertował w Polsce i za granicą, brał udział w wielu konkursach i festiwalach muzyki chóralnej, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii, Międzynarodowym Festiwalu Legnica Cantat w 2001 r. (III miejsce), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Olomoucu (Czechy) w 2004 r., gdzie zdobył dwa srebrne medale.

Dyrygenci

Nagrody i wyróżnienia

 1. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Religijnej w Rumii (1998)
  • wyróżnienie
 2. Międzynarodowy Festiwal LEGNICA CANTAT 32 (2001)
  • III miejsce
 3. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej w Olomoucu (2004, Czechy)
  • dwa srebrne medale

Bibliografia

 1. Książek, Marek: Śpiewać każdy może / Marek Książek. – Il. // „Gazeta Olsztyńska”. – 2002, nr 138, dod. „Sobota Reporterów”, s. 6r.
 2. Książek, Marek: Czarodziejska batuta / Marek Książek. – Il. // „Gazeta Olsztyńska”. – 2003, nr 201, dod. „Reporter”, nr 37, s. 11.
 3. km: Medale Baccallarum / km // „Gazeta Olsztyńska”. – 2004, nr 137, s. 4.

Zobacz też