Zespół Wokalny Moderato

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo i skład chóru Moderato w listopadzie 1999 r.
Źródło: Archiwum CEIiK w Olsztynie

Olsztyński chór, działający od 1984 r.

Historia

Zespół powstał w 1984 r. Początkowo była to grupa żeńska wyłoniona z Zespołu Pieśni i Tańca „Olsztyn”. Z czasem w skład osobowy weszli mężczyźni z Chóru Olsztyńskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Moderato występował jako zespół żeński, męski i mieszany. Taki charakter chór zachowuje do dzisiaj. Założycielem i kierownikiem artystycznym chóru jest Włodzimierz Jarmołowicz. Przez wiele lat z zespołem współpracowała akompaniatorka Alina Malinowska. Początkowo pieczę nad chórem sprawował Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie, a następnie Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. W 2000 r. pojawiły się plany zawieszenia działalności zespołu, jednak z inicjatywy Janusza Lorenza od 2001 r. chór działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury.

Repertuar

Zespół ma całkowicie odmienny charakter od innych olsztyńskich chórów. Jego oryginalność polega na tym, że wykonuje piosenki melodyjne, łatwe w odbiorze dla przeciętnego słuchacza, a jednocześnie o niebanalnych tekstach. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni o charakterze ludowym, patriotycznym, wojskowym, przeboje przedwojenne i współczesne oraz piosenki kresowe i kolędy. Zespół wykonuje m.in. pieśni Bułata Okudżawy, Jerzego Petersburskiego. Wiele pozycji z repertuaru Moderato to kompozycje Włodzimierza Jarmołowicza, który swoją twórczość opiera często na wierszach Marii Zientary-Malewskiej czy Juliana Tuwima.

Osiągnięcia

Chór ma na swoim koncie nagrania radiowe i ponad 100 koncertów w wielu miastach Polski, a także za granicą.

Multimedia

Bibliografia

  1. Matulewicz, Tadeusz: Czar Moderato : muzyczne wspomnienia / Tadeusz Matulewicz // „Tygodnik Warmiński”. - 2003, nr 8, s. 22.
  2. Świeczkowski, Władysław M.: Dwudziestolecie Chóru Moderato / Władysław M. Świeczkowski // „Olsztyńska Gazeta Gospodarcza”. – 2004, nr 7, s.29.
  3. W śpiewaniu nie może być fuszerki : ćwierć wieku olsztyńskiego chóru Moderato // „Gazeta Olsztyńska”. - 2008, nr 226, dod. Olsztyn Dzień po Dniu, nr 1026, s. 7.

Zobacz też