Zbigniew Opalewski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1953- ) – malarz, grafik, rysownik

Biografia

Urodził się w 1953 r. w Stargardzie Szczecińskim. W 1979 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał na Wydziale Grafiki w zakresie projektowania graficznego u prof. J. Krechowicza. Na stałe mieszka w Elblągu.

Działalność

W latach 1998-2008 był dyrektorem Centrum Sztuki Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Prowadził również elbląska galerię Pro Arte Pax. Był uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, a także komisarzem i uczestnikiem kilkunastu ogólnopolskich plenerów malarskich, m.in. w Kadynach, Fromborku, Stegnie, Dzierzganiu, Białowieży, Ciechocinku, Supraślu, Pasłęku. Należy do Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”.

Twórczość

Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych prezentowanych min. w Elblągu, Warszawie, Rotenburg/Wüme (Niemcy), Sittensen (Niemcy), Wolbeck (Niemcy), Gdańsku, Braniewie, Młynarach, Dzierzgoniu, Pasłęku, Olkuszu, Miechowie, Nowym Targu.

Nagrody i wyróżnienia

Zbigniew Opalewski był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoją twórczość (rysunek, grafika). W 1987 r. otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Bibliografia

  1. Kochajmy Warmię!= Ermland ist der Lieve wer!= Let's fall in love with Warmia! / oprac. graf. Adam Kurłowicz. - Olsztyn : Urząd Miasta Olsztyn, [2005]. - S. 68.

Zobacz też