Wojciech Zenderowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Działalność)
(Działalność)
Linia 5: Linia 5:
 
11 kwietnia 1947 r. w Byczynie. W 1966 r. ukończył Technikum Leśne w Białowieży, a swoją pierwszą pracę podjął w leśnictwie Borek w Nadleśnictwie Wipsowo. Następnie pracował w Przedsiębiorstwie Obróbki Drewna nr 1 przy Zakładzie Karnym w Barczewie (1974-1980 r.) W 1980 r. został funkcjonariuszem Zakładu Karnego w Barczewie i tu pracował aż do emerytury.
 
11 kwietnia 1947 r. w Byczynie. W 1966 r. ukończył Technikum Leśne w Białowieży, a swoją pierwszą pracę podjął w leśnictwie Borek w Nadleśnictwie Wipsowo. Następnie pracował w Przedsiębiorstwie Obróbki Drewna nr 1 przy Zakładzie Karnym w Barczewie (1974-1980 r.) W 1980 r. został funkcjonariuszem Zakładu Karnego w Barczewie i tu pracował aż do emerytury.
 
==Działalność==
 
==Działalność==
Warmiak z wyboru z zamiłowania historyk. W jego dorobku pisarskim istotne miejsce zajmują opracowania historyczne, a także biogramy ludzi ziemi barczewskiej. W środowisku lokalnym określany jest mianem miejscowego kronikarza, historyka, tematycznie związanego z ziemią barczewską. Jest pomysłodawcą Kapituły „Barczewianin Roku”oraz współzałożycielem [[ Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Ziemia Barczewska”]]. Pierwsze trzy edycje Ogólnopolskiego, a później [[Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie|Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie]]. Inicjator akcji ufundowania sztandaru dla Zakładu Karnego w Barczewie. Od 1991 r. współpracował z „[[Nowinami Barczewskimi|Nowinami Barczewskimi]]”, a od 1999 r. do chwili obecnej jest redaktorem „[[Wiadomości Barczewskich]]”.
+
Warmiak z wyboru z zamiłowania historyk. W jego dorobku pisarskim istotne miejsce zajmują opracowania historyczne, a także biogramy ludzi ziemi barczewskiej. W środowisku lokalnym określany jest mianem miejscowego kronikarza, historyka, tematycznie związanego z ziemią barczewską. Jest pomysłodawcą Kapituły „Barczewianin Roku”oraz współzałożycielem [[ Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Ziemia Barczewska”]]. Pierwsze trzy edycje Ogólnopolskiego, a później [[Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie|Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie]]. Inicjator akcji ufundowania sztandaru dla Zakładu Karnego w Barczewie. Od 1991 r. współpracował z „[[Nowinami Barczewskimi|Nowinami Barczewskimi]]”, a od 1999 r. do chwili obecnej jest redaktorem „[[Wiadomości Barczewskie|Wiadomości Barczewskich]]”.
  
 
==Nagrody==
 
==Nagrody==

Wersja z 13:50, 31 maj 2011

(1947- ) – redaktor naczelny „Wiadomości Barczewskich

Biografia

Urodził się 11 kwietnia 1947 r. w Byczynie. W 1966 r. ukończył Technikum Leśne w Białowieży, a swoją pierwszą pracę podjął w leśnictwie Borek w Nadleśnictwie Wipsowo. Następnie pracował w Przedsiębiorstwie Obróbki Drewna nr 1 przy Zakładzie Karnym w Barczewie (1974-1980 r.) W 1980 r. został funkcjonariuszem Zakładu Karnego w Barczewie i tu pracował aż do emerytury.

Działalność

Warmiak z wyboru z zamiłowania historyk. W jego dorobku pisarskim istotne miejsce zajmują opracowania historyczne, a także biogramy ludzi ziemi barczewskiej. W środowisku lokalnym określany jest mianem miejscowego kronikarza, historyka, tematycznie związanego z ziemią barczewską. Jest pomysłodawcą Kapituły „Barczewianin Roku”oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Ziemia Barczewska”. Pierwsze trzy edycje Ogólnopolskiego, a później Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Inicjator akcji ufundowania sztandaru dla Zakładu Karnego w Barczewie. Od 1991 r. współpracował z „Nowinami Barczewskimi”, a od 1999 r. do chwili obecnej jest redaktorem „Wiadomości Barczewskich”.

Nagrody

  • Wyróżniony wpisem do Honorowej Księgi Dokonań Miasta Barczewa
  • Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (1988 r.)

Ciekawostki

Bibliografia

  1. Znamy laureatów tytułu „Parczewianin Roku” oraz „Anioł Sukcesu” // „Wiadomości Barczewskie”. – 2010, nr 2, s. 4.

Zobacz też