Turniej Poetycki O Laur Mazurskiego Konika 1976: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „Druga edycja Turnieju Poetyckiego „O Laur Mazurskiego Konika”, zorganizowana w Olsztynie 20 czerwca 1976 r. =…”)
 
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Druga edycja [[Turniej Poetycki „O Laur Mazurskiego Konika”| Turnieju Poetyckiego „O Laur Mazurskiego Konika”]], zorganizowana w Olsztynie 20 czerwca 1976 r.
+
Druga edycja [[Turniej Poetycki „O Laur Mazurskiego Konika”| Turnieju Poetyckiego „O Laur Mazurskiego Konika”]], zorganizowana w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]] 20 czerwca 1976 r.
  
 
==Organizator==
 
==Organizator==
Linia 7: Linia 7:
  
 
==Opis==
 
==Opis==
Do udziału w konkursie po raz pierwszy zaproszono obok pisarzy z terenu Warmii i Mazur także literatów z całego kraju. W edycji ogólnopolskiej wzięło udział ponad stu poetów, którzy nadesłali około 200 prac. Po pierwszej selekcji do oceny zakwalifikowano ponad 1/3 wszystkich prac. Intencją jury było preferowanie prac oryginalnych artystycznie oraz „zaangażowanej w problematykę szeroko rozumianej współczesności”.<ref>Jerzy Sokołowski, ''Konkurs o nagrodę „Mazurskiego Konika”'', „Warmia i Mazury”, 1976, nr 8, s. 16.</ref>Dominująca tematyka utworów to: związki uczuciowe kobiety i mężczyzny, miłość, nienawiść, a także problematyka pracy, apoteoza wysiłku i poświęcenia przez pracę wpisana w ideologię socjalistyczną. Finał konkursu poetyckiego odbył się 20 czerwca 1976 r. w kawiarni „Andromeda” w Olsztynie o godz. 18.00. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów [[Dni Olsztyna 1976]].
+
Do udziału w konkursie po raz pierwszy zaproszono obok pisarzy z terenu Warmii i Mazur także literatów z całego kraju. W edycji ogólnopolskiej wzięło udział ponad stu poetów, którzy nadesłali około 200 prac. Po pierwszej selekcji do oceny zakwalifikowano ponad 1/3 wszystkich prac. Intencją jury było preferowanie prac oryginalnych artystycznie oraz „zaangażowanej w problematykę szeroko rozumianej współczesności”.<ref>Jerzy Sokołowski, ''Konkurs o nagrodę „Mazurskiego Konika”'', „Warmia i Mazury”, 1976, nr 8, s. 16.</ref> Dominująca tematyka utworów to: związki uczuciowe kobiety i mężczyzny, miłość, nienawiść, a także problematyka pracy, apoteoza wysiłku i poświęcenia przez pracę wpisana w ideologię socjalistyczną. Finał konkursu poetyckiego odbył się 20 czerwca 1976 r. w kawiarni „Andromeda” w Olsztynie o godz. 18.00. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów [[Dni Olsztyna 1976]].
  
 
==Laureaci==
 
==Laureaci==
Linia 24: Linia 24:
 
[[Category:Literatura]]
 
[[Category:Literatura]]
 
[[Category:Olsztyn]]
 
[[Category:Olsztyn]]
[[Category:1971-1980]]
+
[[Category: 1945-1989]]

Aktualna wersja na dzień 09:53, 10 gru 2014

Druga edycja Turnieju Poetyckiego „O Laur Mazurskiego Konika”, zorganizowana w Olsztynie 20 czerwca 1976 r.

Organizator

Opis

Do udziału w konkursie po raz pierwszy zaproszono obok pisarzy z terenu Warmii i Mazur także literatów z całego kraju. W edycji ogólnopolskiej wzięło udział ponad stu poetów, którzy nadesłali około 200 prac. Po pierwszej selekcji do oceny zakwalifikowano ponad 1/3 wszystkich prac. Intencją jury było preferowanie prac oryginalnych artystycznie oraz „zaangażowanej w problematykę szeroko rozumianej współczesności”.[1] Dominująca tematyka utworów to: związki uczuciowe kobiety i mężczyzny, miłość, nienawiść, a także problematyka pracy, apoteoza wysiłku i poświęcenia przez pracę wpisana w ideologię socjalistyczną. Finał konkursu poetyckiego odbył się 20 czerwca 1976 r. w kawiarni „Andromeda” w Olsztynie o godz. 18.00. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów Dni Olsztyna 1976.

Laureaci

Wyróżnienia:

  • Włodzimierz Antkowiak z Grudziądza
  • Bogdan Balcerowicz z Rypina
  • Aldona Borowicz

Przypisy

  1. Jerzy Sokołowski, Konkurs o nagrodę „Mazurskiego Konika”, „Warmia i Mazury”, 1976, nr 8, s. 16.