Grupa Literacka Skarpa

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 14:12, 9 gru 2014 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (stronę Grupa Literacka „Skarpa” przeniósł do Grupa Literacka Skarpa)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Grupa literacka działająca w Olsztynie w latach 1957-1960.

Historia

Grupa powstała w pierwszych dniach 1957 r. z inicjatywy Alfreda Stefańskiego i Antoniego Styp-Rekowskiego przy Klubie Literackim w Olsztynie. Grupa skupiała studentów Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. W styczniu 1957 r., w wyniku wyborów do władz Klubu Literackiego, do jego zarządu spośród członków grupy weszli Alfred Stefański i Jan Sobczyk. Pod koniec swej działalności Skarpa funkcjonowała w składzie: Alfred Stefański, Jan Sobczyk, Antoni Styp-Rekowski. Rozpadła się w 1960 r., a jej ostatnim wystąpieniem było spotkanie autorskie w Reszlu.

Członkowie

Działalność

Pierwsza prezentacja Skarpy odbyła się w drugiej połowie stycznia 1957 r. na zebraniu Klubu Literackiego, którego miała być integralną częścią. Przedstawiono wówczas jej program działania; programu poetyckiego Skarpa nie sformułowała. Plan pracy sprowadzał się do postulatów skupienia wokół siebie wszystkich młodych piszących i miłośników literatury i doprowadzenia do wydania pisma klubowego. Grupa zabiegała o poparcie jej działań przez olsztyński Oddział Związku Literatów Polskich i Miejską Radę Narodową. Niedługo po rozpoczęciu działalności zapadła decyzja założenia przez grupę własnego pisma. Odbyło się zebranie, na którym omawiano pierwszy jego numer, wybrano ponadto zespól redakcyjny. Do realizacji zamysłu jednak nie doszło. Grupa zorganizowała kilka spotkań i wieczorów autorskich w szkołach, w uczelni kortowskiej i w siedzibie Klubu Literackiego. Zorganizowano także spotkania z młodzieżą m.in. w Barczewie, Biskupcu, Reszlu. Skarpa starała się też o utworzenie stałego teatrzyku eksperymentalnego pod nazwą „Teatr Wyobraźni”; odbył się jeden spektakl (montaż poezji [[Konstanty Ildefons Gałczyński|Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego). W połowie grudnia 1957 r. odbył się „Wieczór młodej poezji i prozy” w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Olsztynie. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele ZLP i Polskiego Radia. Spośród członków Skarpy w wieczorze uczestniczyli Alfred Stefański i Jan Sobczyk. Grupa nie miała samodzielnych kolumn poetyckich, jej członkowie publikowali wyłącznie indywidualnie.

Bibliografia

  1. Chłosta-Zielonka, Joanna: Życie literackie Warmii i Mazur w latach 1945-1989 / Joanna Chłosta-Zielonka. – Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2010, s. 209.
  2. Głębicka, Ewa Jolanta: Grupy literackie w Polsce 1945-1989 : leksykon / Ewa Jolanta Głębicka. - Warszawa : Wiedza Powszechna, 2000, s. 129-130.
  3. (St): Kilka słów o grupie Skarpy / (St) // „Słowo na Warmii”. – 1957, nr 28, s. 4.