Dni Muzyki im. Feliksa Nowowiejskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Linia 32: Linia 32:
 
*Materiały konferencyjne z sesji naukowych w [http://www.wbp.olsztyn.pl/cgi-bin/makwww?BM=01&IM=04&WI=WARMIAbLUDNOscbODb1944bR&NU=13&DD=1 zbiorach WBP]
 
*Materiały konferencyjne z sesji naukowych w [http://www.wbp.olsztyn.pl/cgi-bin/makwww?BM=01&IM=04&WI=WARMIAbLUDNOscbODb1944bR&NU=13&DD=1 zbiorach WBP]
  
[[Category:Muzyka]] [[Category:Konkursy]] [[Category:Festiwale]] [[Category:Olsztyn]] [[Category:Powiat lidzbarski]] [[Category:Powiat olsztyński]] [[Category:1981-1990]]
+
[[Category:Muzyka]] [[Category:Konkursy]] [[Category:Festiwale]] [[Category:Olsztyn]][[Category:Lidzbark Warmiński]] [[Category:Powiat lidzbarski]] [[Category:Powiat olsztyński]] [[Category:Barczewo (gmina miejsko-wiejska)]][[Category:1945-1989]]

Wersja z 14:07, 29 sie 2014

Wydarzenie muzyczne w Olsztynie, Barczewie i Lidzbarku Warmińskim, odbywające się w latach 1983-1988.

Informacje ogólne

Impreza odbywała się w latach 1983-1988 pod hasłem „Feliks Nowowiejski i jego świat dźwiękowy oraz Warmia i Mazury w muzyce”.
Inicjatywa zorganizowania festiwalu muzycznego poświęconego Feliksowi Nowowiejskiemu zrodziła się w 1982 r. wśród pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie: Daniela Dramowicza, Janusza Bogdana Lewandowskiego, Wiktora Włudyki, którzy zaprosili do współpracy Jana Boehma. Pierwsze spotkanie pomysłodawców i organizatorów z przedstawicielami Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie przeprowadzono 8 września 1982 r.
Cele Dni Muzyki Nowowiejskiego:

 • ożywienie środowiska muzycznego
 • popularyzacja postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego
 • upowszechnianie twórczości muzycznej tematycznie związanej z regionem Warmii i Mazur
 • przypominanie i kontynuacja tradycji muzycznych dawnej Warmii
 • prezentacja twórczości kompozytorów współczesnych

W zamyśle organizatorów nie był to festiwal poświęcony muzyce Nowowiejskiego, ale prezentujący utwory barczewskiego kompozytora w połączeniu z muzyką innych kompozytorów z jego epoki oraz muzykę tematycznie związaną z Warmią i Mazurami. Wykonywano wiele utworów kompozytorów współczesnych oraz prawykonań. Dni miały charakter otwarty, nie miały jednej formuły. Składały się z trzech modułów:

 • artystycznego – realizowanego przez koncerty i recitale, koncerty kompozytorskie i spotkania z kompozytorami
 • naukowego – realizowanego przez sesję naukową
 • dydaktycznego – realizowanego przez przeglądy i konkursy muzyki chóralnej oraz organowej

Z pomysłu organizacji konkursu organowego zrezygnowano jednak z powodu niewystarczającej jakości instrumentów olsztyńskich.

Edycje

Odbyło się sześć edycji imprezy:

Bibliografia

 1. Boehm, Jan: Dni F. Nowowiejskiego / Jan Boehm ; not. GR. – Il. // „Warmia i Mazury”. – 1983, nr 8, s. 7.
 2. Boehm, Jan: W obronie koncepcji programowej : Dni Muzyki Feliksa Nowowiejskiego / Jan Boehm // „Warmia i Mazury”. – 1983, nr 14, s. 13.
 3. Lewandowski, Janusz Bogdan: Klauzula imprezy otwartej / Janusz Bogdan Lewandowski ; rozm. Krzysztof Dariusz Szatrawski // „Gazeta Olsztyńska”. – 1987, nr 86, s. 1, 5.

Zobacz też