Centrum Tkactwa Warmii i Mazur w Barczewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja LPF (dyskusja | edycje) z dnia 14:10, 31 sie 2014

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Źródło: „Informator Zarządu Głównego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego »Pojezierze« w Olsztynie”. – 1983, grudzień, s. 8.

Placówka artystyczna działająca w latach 1982-1995.

Historia

Centrum Tkactwa Warmii i Mazur powstało w 1982 r. z inicjatywy Barbary i Andrzeja Hulanickich, pod egidą barczewskiego oddziału stowarzyszenia „Pojezierze”.
Pomysł stworzenia centrum tkactwa, dyscypliny bardzo dla regionu reprezentatywnej i wartej ocalenia powstał jeszcze podczas pobytu Barbary Hulanickiej w Reszlu. Koncepcja placówki jednak w tamtych latach jeszcze nie do końca dojrzała, poza tym powstały plany zagospodarowania zamku na Muzeum Łowiectwa, a później na Muzeum Konserwacji Zabytków. W 1970 r. Hulaniccy wyjechali do Fromborka, by zająć się organizacją 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a plany o organizacji Centrum zostały na pewien czas odłożone. Po przeniesieniu się Hulanickich do Barczewa w 1980 r. i odremontowaniu synagogi w Barczewie, udało się je w końcu zrealizować. Centrum otwarto 22 listopada 1982 r.
Centrum istniało do końca 1995 r. Obecnie w budynku znajduje się Galeria Sztuki „Synagoga”.

Działalność

W centrum organizowano wystawy tkaniny oraz kursy prowadzone przez Barbarę Hulanicką. Uczono się różnych technik tkactwa, poznawano motywy ludowe. Współorganizatorem kursy była olsztyńska Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Malwa”. W kursach uczestniczyli głównie hobbyści i artyści amatorzy, z całego województwa olsztyńskiego. Z placówką bardzo aktywnie współpracował oddział „Pojezierza” z Bęsi.
W centrum odbywały się również kursy dla instruktorów terapii zajęciowej.
Centrum otaczało opieką i wspierało koła tkackie powstające w oddziałach terenowych „Pojezierza”.

Bibliografia

  1. Dzitko, Bohdan: Powrót Hulanickich / Bohdan Dzitko. – Il. // „Informator Zarządu Głównego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego »Pojezierze« w Olsztynie”. – 1983, grudzień, s. 5-7.
  2. Centrum Tkactwa Warmii i Mazur. – Il. // „Dziennik Pojezierza”. – 1984, nr 47. s. 3.
  3. tm: Radość z nauki : w Centrum Tkactwa Warmii i Mazu / tm. – Il. // „Dziennik Pojezierza”. – 1990, nr 41, s. 4.
  4. Jermakowicz, Stanisław: Hulaj Nitko / Stanisław Jermakowicz // „Gazeta Olsztyńska”. – 1993, nr 20, s. 1, 5.
  5. Hulanicka, Barbara: Zdrowie przy krosnach : od wycieraczki po gobelin / Barbara Hulanicka ; rozm. przepr. (TJ) // „Dziennik Pojezierza”. – 1994, nr 28, s. 1, 2.
  6. Jackiewicz, Mieczysław: Centrum Tkactwa Warmii i Mazur w Barczewie / Mieczysław Jackiewicz // W: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”. – Olsztyn, 1986. – S. 48.

Zobacz też