Andrzej Bukowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1969- ) – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor

Biografia

Urodził się 7 marca 1969 r. w Ostródzie. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie klarnetu dr. hab. Bogdana Ocieszaka. Studiował w Tel-Avivie pod kierunkiem Richarda Lessera (w ramach stypendium The Rubin Israel Academy of Music) i był członkiem The Junior Israel Philharmonic Orchestra. Uczestniczył również w wielu kursach mistrzowskich.
Jest członkiem olsztyńskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz współzałożycielem Olsztyńskiego Tria Dętego.
Obecnie I klarnecista orkiestry Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Działalność artystyczna

Komponuje przede wszystkim muzykę filmową. W swoim dorobku ma muzykę do ponad dwudziestu filmów – przyrodniczych, dokumentalnych i fabularnych. Skomponował i nagrał muzykę do filmu Janusza Połoma Male Yerba – Złe Zioło (2009)[1].
W repertuarze Andrzeja Bukowskiego są utwory na klarnet solo i kameralne. Uczestniczył w nagraniu kilkunastu albumów z muzyką poważną i rozrywkową oraz poezją śpiewaną, m.in: Olsztyn kocham, Jedyne co mam... i Obrazy, obrazeczki Czerwonego Tulipana, Missa Pro Pace Feliksa Nowowiejskiego, Warmia i Mazurskie granie. Na jego koncie jest również płyta solowa Czeska muzyka klarnetowa.

Bibliografia

  1. Szatrawski, Krzysztof Dariusz: Twórczość kompozytorska na Warmii i Mazurach po roku 1989 / Krzysztof D. Szatrawski // W: Kompozytorzy w kulturze XX-wiecznej Warmi / pod red. Krzysztofa D. Szatrawskiego. – Barczewo : Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich, 2009. – S. 11-25.

Zobacz też

Przypisy

  1. Za: Szatrawski Krzysztof D, Twórczość kompozytorska na Warmii i Mazurach po roku 1989 [W:] Kompozytorzy w kulturze XX-wiecznej Warmi, pod red. Krzysztofa D. Szatrawskiego, Barczewo, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich, 2009, s. 18.