Aleksander Wydorski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 14:04, 6 lip 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Autoportret.
Źródło: Aleksander Wydorski, Olsztyn, [1999].

(1940-1998) - malarz

Biografia

Urodził się 16 września 1940 r. jako syn Józefa i Agnieszki. Urodził się w Lubawie. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był uczniem T. Niesiołowskiego. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni S. Borysowskiego. Zmarł w Olsztynie.

Działalność

Spragnieni.
Źródło: 50 lat plastyki na Warmii i Mazurach, red. Tadeusz Ostojski ; Galeria Sztuki Współczesnej w Olsztynie, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków, Olsztyn, 1997.

W 1965 r. został przyjęty do Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Był instruktorem do spraw plastyki w Domu Kultury w Mrągowie, a od 1970 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie. Był organizatorem plenerów malarskich dla uczestników zajęć plastycznych m. in. w Olecku, Mrągowie, Nałęczowie, Ełku, Kielcach, Lidzbarku Warmińskim, Bezledach, a także w Pasymiu. Zorganizował Klub Plastyka Amatora w Olsztynie i Ostródzie oraz I Wojewódzkie Triennale Plastyki nieprofesjonalnej (1983) oraz coroczne przeglądy amatorskiej twórczości malarskiej w Mrągowie i rzeźby w Biskupcu, a także tkaniny w Kętrzynie.

Twórczość

Zajmował się malarstwem i rysunkiem w konwencji realistycznej. Malował dzieci, staromiejskie uliczki, martwe natury z kwiatami, sceny rodzajowe, pozostawał pod wpływem malarstwa Tymona Niesiołowskiego.

Wystawy

Wystawy zbiorowe

Prezentacje pośmiertne

Nagrody i odznaczenia

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 331-332.