Andrzej Bartnikowski
Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
(1972) - reżyser teatralny, dramaturg, pisarz, eseista, poeta, od 9 października 2015 r. dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek.
Spis treści
Biografia i działalność zawodowa
Urodził się w 1972 r. w Olsztynie. Ukończył polonistykę na olsztyńskiej WSP. Pod koniec lat 90. przeniósł się do Warszawy i rozpoczął studia reżyserskie w Akademii Teatralnej. Pozostał jednak związany z Olsztynem. Przez dwa lata (2005-2007) był bowiem sekretarzem literackim w Teatrze im. S. Jaracza, wyreżyserował też tam kilka spektakli. Był również znany widowni Olsztyńskiego Teatru Lalek jako reżyser sztuki "Dzienniki gwiazdowe", która miała swoją premierę we wrześniu 2015 r. Obecnie mieszka w Częstochowie.
Projekty teatralne
- lata 90. - Teatr Żywych Fotografii. Brał z nim udział w różnych działaniach Stowarzyszenia "Tratwa", w tym w warsztatach i akcjach ulicznych organizowanych przez "Tratwę" wraz z teatrem Akademia Ruchu z Warszawy.
- 2000 - 2003 - jeden z uczestników Projektu "Gildia", będącego efektem współpracy Stowarzyszenia "Tratwa", New World Performance Laboratory oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. W ostatnim stadium projektu był asystentem Jamesa Slowiaka (jednego z dyrektorów artystycznych "Gildii"), podczas tworzenia spektaklu "Żywy proch" z uczestnikami projektu.
- 2003 - zadebiutował jako dramaturg tekstem "Wolność", opublikowanym w piśmie "Dialog".
- twórca cyklu czytań performatywnych "Dramat w działaniu"
- współtwórca festiwalu teatralnego "Demoludy" we współpracy z Mariuszem Sieniewiczem.
Nagrody i wyróżnienia
- 2006 - dramat "Łaska nie trwa nad ciałami" (tytuł zmieniony potem na "Postępujący zanik mięśni") został wyrózniony w konkursie dramaturgicznym miesięcznika "Dialog", Starego Teatru w Krakowie oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Multimedia
Zapowiedź spektaklu teatralnego "Dwadzieścia minut z aniołem" w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego