Jesienne Spotkania z Książką Regionalną 2007

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 08:51, 14 lis 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wielomodułowy i multidyscyplinarny projekt edukacyjno-kulturalny, zorganizowany w okresie od 29 października do 16 grudnia 2007 r., w siedzibie Gimnazjum nr 11 w Olsztynie (ul. Jagiellońska).

Cele

  • promocja książki i czytelnictwa oraz kształtowanie kultury czytelniczej
  • rozwijanie zainteresowań literackich i czytelniczych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych poprzez bezpośredni kontakt z lokalnymi twórcami i ich dziełami
  • popularyzacja współczesnej literatury regionalnej
  • promowanie wśród młodzieży tzw. „mody na czytanie”

Przebieg

Projekt zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbiorcą projektu według założeń byli uczniowie olsztyńskiego gimnazjum, którzy dzięki spotkaniom ze środowiskiem olsztyńskich pisarzy oraz poetów, mieli nie tylko poznać literaturę regionalną, ale i niejako „wejść głębiej” w kulturę regionu. W ramach projektu odbyły się cztery spotkania: z Mariuszem Sieniewiczem, Alicją Bykowską-Salczyńską, członkami Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Portret” oraz Włodzimierzem Kowalewskim. Impreza z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia „Portret” (a jednocześnie wydawców pisma „Portret”) edukowało młodych odbiorców projektu w zakresie dziedziny czasopiśmiennictwa regionalnego.
W trakcie projektu na terenie gimnazjum zorganizowano wystawę promującą pisarzy-gości kolejnych spotkań, jak również innych olsztyńskich literatów. Uczniowie poza tym redagowali w tym czasie gazetę szkolną pt. „Spotkania z Książką”. Zakończenie projektu stanowiła organizacja wystawy prac plastycznych autorstwa uczniów Gimnazjum, zainspirowanych wierszami Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej, oraz recital Barbary Raduszkiewicz.

Zobacz też